ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ 111-109: Καταλανική «βάφτηκε» η ματσάρα του Παλάου Μπλαουγκράνα (vids)

Σε ένα παιχνίδι-διαφήμιση για το μπάσκετ, η Μπαρτσελόνα πήρε μία τρομερή νίκη στην παράταση επί της εκπληκτικής Ούνικς Καζάν με 111-109, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Euroleague.

Σε ένα τρομερό παιχνίδι, το οποίο έγινε… ροντέο στα τελευταία λεπτά, Μπαρτσελόνα και Ούνικς Καζάν χρειάστηκαν την παράταση για να καταφέρει μία από τις δύο να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Τρομερά σουτ, έξυπνα καλάθια, δυνατές στιγμές και άλλα πολλά έκρυβε η μάχη των δύο ομάδων στο παρκέ του Παλάου Μπλαουγκράνα και παρά το γεγονός ότι η ρωσική ομάδα μπήκε στην τέταρτη περίοδο με διαφορά 20 πόντων, η Μπάρτσα βρήκε το σθένος και τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης και τελικά να την πάρει στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο αγώνας

Η Ούνικς Καζάν είχε την Μπαρτσελόνα στα…. σχοινιά από την αρχή της αναμέτρησης και κατάφερε να προηγηθεί με έξι πόντους (16-22) τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Το εντυπωσιακό καλάθι του Χεζόνια:

Παρά το γεγονός ότι η Μπαρτσελόνα μείωσε στον έναν πόντο (27-28) στο τέλος του δεκάλεπτου, η συνέχεια δεν ήταν καλή για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς συνέχισε την εξαιρετική της εμφάνιση και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μέσα από την πολύ σκληρή της άμυνα, κράτησε τους Μπλαουγκράνα χαμηλά, αφού δέχθηκε μόλις 10 πόντους, μπόρεσε να πάρει για τα… καλά το προβάδισμα, αφού το ημίχρονο την βρήκε μπροστά στο σκορ με 9 πόντους (37-46).

Ο εκρηκτικός Τζον Μρπάουν:

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ούνικς Καζάν να πατά απότομα το… γκάζι. Με τον Λορέντζο Μπράουν να «πυροβολεί» ακαταπαύστα πίσω από την γραμμή του τριπόντου και τους Αϊζάια ΚάναανΜάριο Χεζόνια να τον ακολουθούν πιστά, η ρωσική ομάδα αύξησε την υπέρ της διαφορά. Με επιμε΄ρους 14-6 οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 17 πόντους (43-60).

Από αυτό το σημείο και έπειτα η ομάδα του Περάσοβιτς διατήρησε την διαφορά και με το τέταρτο τρίποντο του Χεζόνια σε τέσσερις προσπάθειες προηγήθηκε για πρώτη φορά με 20 πόντους (51-71), με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο +17 (57-74).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, αφού η ρωσική ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ με σχετική άνεση, αφού κάθε φορά που οι γηπεδούχοι έκαναν μία προσπάθεια να μειώσουν, είχαν την απάντηση.

Ωστόσο, η Μπάρτσα δεν ήταν έτοιμη να παραδώσει τα όπλα της έτσι απλά. Με μία αντεπίθεση διαρκείας, οι Καταλανοί κατάφεραν να μειώσουν στους 8 πόντους (80-88) με τρίποντο του Κούριτς 2:30 λεπτά πριν από το τέλος, για να έρθει ο Μίροτιτς με βολές να ρίξει κι άλλο τη διαφορά στους 6 πόντους (82-88). Σαν να μην έφτανε αυτό η Ούνικς έκανε λάθος επαναφορά, ο Νίκολα Λαπροβίτολα έκλεψε την μπάλα και μείωσε ακόμα περισσότερο, στους 4 (84-88), λίγο πριν μπει ο αγώνας στα τελευταία δύο λεπτά.

Βέβαια, ο Αργεντινός γκαρντ λίγο έλειψε να είναι ο μοιραίος παίκτης της Μπαρτσελόνα, αφού με λάθος του ο Λορέντζο Μπράουν έβαλε και πάλι την ομάδα του μπροστά με 6 πόντους (84-90). Ο αγώνας, όμως, μόνο τελειωμένος δεν ήταν.

Ο Κάιλ Κούριτς με τρίποντό του μείωσε στον έναν πόντο (91-92), ο Λορέντζο Μπράουν με βολές του έκανε το 91-94, για να έρθει ο Μίροτιτς με τρεις βολές να ισοφαρίσει σε 94-94 κλείνοντας ένα μαγικό δεκάλεπτο, στο οποίο η ομάδα του Γιασικεβίτσιους σκόραρε 37 πόντους και γύρισε την εις βάρος της εικόνα. Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες κλήθηκαν να λύσουν τις… διαφορές τους στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες έδωσαν μία πραγματική μάχη, με συνεχέις εναλλαγές στο σκορ. Με το σκορ στο 100-102, ο Κάιλ Κούριτς έβαλε φωτιά στο Καταλανικό γήπεδο, με τον Κάνααν να έρχεται να το σωπάσει με δύο βολές για να βάλει και πάλι μπροστά την Ούνικς. Ο Αμερικανός ωστόσο, στην επόμενη επίθεση κέρδισε ο ίδιος βολές και έβαλε εκ νέου μπροστά την ομάδα του (105-104).

Η μάχη των δύο όμως δεν είχε τελειώσει, αφού ο Κάνααν πήρε πάνω του την επίθεση της Ούνικς, εν απουσία του Χεζόνια (ο οποίος αποχώρησε από τον αγώνα με πέντε φάουλ, όπως και ο Μίροτιτς) και με μία πολύ δύσκολη προσπάθεια έδωσε το προβάδισμα και πάλι στην ομάδα του. Ωστόσο, ο Τζεκίρι στην προσπάθειά του να πάρει ριμπάουντ έκανε φάουλ και έστειλε τον Σερτάκ Σανλί στην γραμμή των βολών.

Ο Τούρκος σέντερ ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές, ο Σμιτς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις έβαλε την Μπαρτσελόνα μπροστά στο σκορ με 108-106, στα 16” πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Ο Λιθουανός νεαρός γκαρντ, παραδόθηκε στην επιμονή του να παίξει άμυνα και έτσι έκανε φάουλ στον Κάνααν τρεις βολές, με τον Αμερικανό -ο οποίος πριν από λίγο «σώπαινε» το Παλάου- να ευστοχεί μόνο στη μία από τις τρεις.

Στη… ρωσική ρουλέτα των ελευθέρων βολών, λοιπόν, οι Μπλαουγκράνα μπόρεσαν να παραμείνουν ψύχραιμοι και τελικά να πάρουν τη νίκη με 111-109, αφού ο Λορέντζο Μπράουν αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο της Ούνικς Καζάν.

Τα δεκάλεπτα: 27-28, 37-46, 57-74, 94-94 (κ.α.), 111-109