ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ - ΛΙΜΟΖ 83-85: «Λύγισε» από τις απουσίες της

Η αποδεκατισμένη Βιλερμπάν των μόλις επτά ετοιμοπόλεμων παικτών γνώρισε εντός έδρας ήττα από τη Λιμόζ (83-85), στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Λίγες ώρες πριν από την έναρξη του αγώνα, η νταμπλούχος Γαλλίας ανακοίνωσε πως οκτώ μέλη της έχουν προσβληθεί από κορωνοϊό. Ωστόσο, το αίτημά της για αναβολή του αγώνα με τη Λιμόζ δεν έγινε δεκτό.

Ως εκ τούτου, με σύνθεση… ανάγκης, αποτελούμενη από μόλις επτά ετοιμοπόλεμους παίκτες, η Βιλερμπάν «λύγισε» στο Αστρομπάλ από τη Λιμόζ με 83-85, ύστερα από ένα ματς με εξέλιξη… θρίλερ.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να κυνηγάνε στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (16-27), αλλά ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση στη δεύτερη περίοδο, ολοκληρώνοντας τελικά το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα ενός πόντου (44-43).

Στο δεύτερο εικοσάλεπτο οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν με προβάδισμα ενός καλαθιού στην τελευταία στροφή του ακροτελεύτιου λεπτού. Ο Οκόμπο πήρε τη μεγάλη ευθύνη στην τελευταία επίθεση του αγώνα, όμως το σουτ που δοκίμασε κατέληξε εκτός στόχου και κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι «δραπέτευσαν» με ένα σπουδαίο «διπλό» από την έδρα της πρωταθλήτριας.

Αυτή ήταν η 6η ήττα της Βιλερμπάν σε 13 ματς του γαλλικού πρωταθλήματος, που την έχουν φέρει στην 7η θέση της κατάταξης, πίσω πλέον και από τη Λιμόζ, η οποία την προσπέρασε με ρεκόρ 8-6.

Πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές Γαλλίας ήταν ο Οσετκόφσκι με 26 πόντους, με τον Ντιότ να προσθέτει 18 πόντους και τους Νάιτ και Χάουαρντ από 12 πόντους έκαστος.

Στυλοβάτες των «λιμουζό» ήταν οι Χάρπερ και Μάσινμπουργκ, που σημείωσαν από 25 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 44-43, 68-71, 83-85