ΠΑΟΚ – ΙΓΚΟΚΕΑ 64-75: Η πρόκριση στους «16» του BCL θα κριθεί στο Στρασβούργο (highlights)

Ο ΠΑΟΚ προδόθηκε από την αστοχία του και υπέστη βαριά εντός έδρας ήττα από την Ιγκοκέα (64-75), η οποία τον έστειλε στην… αγκαλιά της Στρασμπούρ με μειονέκτημα έδρας στα Play-ins του Basketball Champions League.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έδειξε να είναι επηρεασμένος από τη μεγάλη αποχή από τους αγώνες ένεκα COVID-19, με την έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού να είναι πασίδηλη.

Το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο και στην τρίτη περίοδο… παραδόθηκε στους Βόσνιους, οι οποίοι έφτασαν με άνεση στη νίκη και κατέλαβαν τη δεύτερη θέση του 5ου γκρουπ του Basketball Champions League, που τους άνοιξε διάπλατα το δρόμο για την πρόκριση στη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ καλείται να διαβεί το… δύσκολο δρόμο στη διαδικασία των Play-ins, προκειμένου να «τσεκάρει» το εισιτήριό του για τη φάση των «16» της διοργάνωσης, καθώς θα αντιμετωπίσει τη Στρασμπούρ με μειονέκτημα έδρας.

Η πρώτη αναμέτρηση του «Δικέφαλου του Βορρά» απέναντι στη γαλλική ομάδα θα διεξαχθεί στο Rhenus Sport, την Τετάρτη 5 Ιανουαρίου, στις 22:00, η δεύτερη αναμέτρηση μία εβδομάδα αργότερα, την Τετάρτη 12 Ιανουαρίου, στις 19:30, στο PAOK Sports Arena, ενώ η τρίτη και καθοριστική μάχη -εάν και εφόσον χρειαστεί- την Τετάρτη 19 Ιανουαρίου, στις 21:00, στο Στρασβούργο.

Ο Τζερμέιν Λαβ ήταν μακράν του δεύτερου ο κορυφαίος παίκτης της ελληνικής ομάδας στο ματς με την Ιγκοκέα, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Μάρβιν Τζόουνς τον ακολούθησε σε απόδοση με 9 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Βλάντο Γιάνκοβιτς συμπλήρωσε 8 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για τους Βόσνιους ξεχώρισε ο ΝτεΣόν Στίβενς με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ οι Τζέιμς Ρόμπινσον και Μάρκελ Σταρκς πρόσθεσαν από 10 πόντους έκαστος.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ ήταν εκρηκτικός στα πρώτα λεπτά, κλείνοντας καλά τους χώρους στην άμυνά του. Το γρήγορο 9-4 των γηπεδούχων δεν έγινε η βάση για κάτι καλύτερο στη συνέχεια, καθώς οι Βόσνιοι έγιναν πιο ορθολογικοί στην επίθεση, διαβάζοντας την αδυναμία του ΠΑΟΚ στο αμυντικό πικ εν ρολ. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 13-15 στο 6′, αλλά στο τελευταίο τετράλεπτο οι «ασπρόμαυροι» έγιναν πιο πιεστικοί και τελικά κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα ενός πόντου (18-17).

Ο Άρης Λυκογιάννης «εξερράγη» μετά από 1,5 λεπτό στη δεύτερη περίοδο, βλέποντας τους παίκτες του να επιτρέπουν αμαρκάριστα σουτ στους αντιπάλους (19-23). Οι έντονες… νουθεσίες έπιασαν τόπο, με τους «ασπρόμαυρους» αρχικά να ισοφαρίζουν σε 27-27 και στη συνέχεια να προσπερνούν με 30-29. Η Ιγκοκέα ανέκαμψε άμεσα και ξέφυγε εκ νέου στο σκορ (30-36), με τον προπονητή της ελληνικής ομάδας να έχει και πάλι έντονα παράπονα από τους παίκτες του για τον πολύ γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι νέες παρατηρήσεις βοήθησαν τον ΠΑΟΚ στο να οικοδομήσει 7-0 σερί με το οποίο προηγήθηκε (37-36), αλλά οι Βόσνιοι είχαν το τελευταίο λόγο στο πρώτο ημίχρονο και πήγαν με προβάδισμα ενός πόντου στα αποδυτήρια χάρις σε καλάθι του Σταρκς (37-38).

Η άμυνα έγινε και πάλι ευάλωτη για τους γηπεδούχους, που βρέθηκαν ξανά σε μειονεκτική θέση, καθότι ήταν εξωφρενικά άστοχοι στη δική τους επίθεση (39-44). Ο ΠΑΟΚ έχασε εντελώς το μυαλό του σε άμυνα και επίθεση και τιμωρήθηκε με -12 (42-54), επιτρέποντας στους Βόσνιους να κάνουν το παιχνίδι τους. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο με ντεσαβαντάζ 16 πόντων (45-61), με την αφλογιστία και τα απανωτά λάθη να χαρακτηρίζουν το παιχνίδι τους.

Οι Βόσνιοι είχαν ορίσει το δικό τους τέμπο και δεν έδειξαν καμία διάθεση για να… ρίξουν ρυθμούς στον αγώνα, με τη διαφορά να εκτινάσσεται και στο +22 (48-70). Η Ιγκοκέα συνέχισε σταθερά να έχει διψήφιες διαφορές και παρά την ύστατη αντεπίθεση των «ασπρόμαυρων», δεν προβληματίστηκε στα εναπομείναντα λεπτά, φτάνοντας με άνεση στο «ροζ φύλλο αγώνα» (64-75).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-38, 45-61 64-75