ΜΟΝΑΚΟ - ΜΑΚΑΜΠΙ 82-76: Ο Τζέιμς... υπέγραψε την απόλυση Σφαιρόπουλου!

Με τον Μάικ Τζέιμς να κάνει double-double, η Μονακό πήρε μια σημαντική νίκη, με 82-76 κόντρα στην Μακάμπι, του εκπληκτικού Σκότι Γουίλμπεκιν των 31 πόντων, βυθίζοντας ακόμα περισσότερο τους Ισραηλινούς και κάνοντας ακόμα πιο δύσκολη τη… ζωή του Σφαιρόπουλου.

Την 7η της νίκη πανηγύρισε η Μονακό απέναντι στην Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Οι Μονεγάσκοι ήταν καλύτεροι και έδειξαν πιο καθαρό μυαλό σε σημεία που το παιχνίδι είχε πάρει άγρια ομορφιά, καταφέρνοντας να κερδίσουν μέσα στην έδρα τους και να βάλουν ακόμα πιο δύσκολα στους Ισραηλινούς και τον Έλληνα προπονητή.

Χωρίς ρυθμό ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, με την Μακάμπι όμως να καταφέρνει να πάρει ένα μικρό προβάδισμα, χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει κυρίως λόγο των κακών επιθετικών της προσπαθειών.

Με την Μονακό όμως να μην μπορεί ούτε αυτή με τη σειρά της να το εκμεταλλευτεί, καθώς ούτε εκείνη έδειχνε σε καλή μέρα επιθετικά, αυτός ήταν και ο λόγος που η πρώτη περίοδος έκλεισε με το «φτωχό» 15-13 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο αγώνας κυμάνθηκε στους ίδιους ρυθμούς, η μια ομάδα ακολουθήσε την άλλη καταπόδας, με τους Ισραηλινούς να βρίσκονται μπροστά στο σκορ, αλλά με μικρές διαφορές, οι οποίες δεν ξεπέρασαν τους 5 πόντους, σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε ο Σκότι Ουίλμπεκιν, ο οποίος άρχισε να συνδέεται περισσότερο με το αντίπαλο καλάθι.

Η Μονακό όμως δεν έδειχνε να θορυβείται από τις μικρές διαφορές των φιλοξενούμενων, καθώς μπορούσε να βρίσκει απαντήσεις και να μείνει κοντά στο σκορ, ενώ στο φινάλε του πρώτου μέρους κατάφερε να περάσει και μπροστά με 35-33, κλείνοντας το ημίχρονο υπέρ της.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν έδειχνε να διαφέρει από τα υπόλοιπα δύο, μόνο που αυτή τη φορά τον πρώτο λόγο στο σκορ τον είχαν οι γηπεδούχοι, με τους Μοτεγιούνας και Τζέιμς να πιάνουν τα… όπλα τους. Η Μακάμπι όμως δεν έδειχνε πως θα έπεφτε εύκολα, γι’ αυτό και όσο και εάν πίεζαν  οι γηπεδούχοι, τόσο έβρισκαν απάντηση οι ίδιοι, με τον εκπληκτικό Σκότι Γουίλμπεκιν για να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο -5 και το 56-51.

Το τέταρτο 10λεπτο ξεκίνησε με τον Σκότι Γουίλμπεκιν να είναι καυτός και να δείχνει το πόσο θα ήθελα να πάρει τη νίκη για την ομάδα του, βάζοντας το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Χωρίς αυτό όμως να είναι αρκετό για να πάρουν το προβάδισμα από τους γηπεδούχους, οι οποίοι μπορούσαν και αυτοί με τη σειρά τους να βρουν σκορ.

Η φάση του αγώνα έγινε στο 67-66, όταν οι Ισραηλινοί κατάφεραν να βγάλουν μια μεγάλη άμυνα και να φύγουν στον αιφνιδιασμό, χωρίς όμως να καταφέρουν να βάλουν καλάθι και στη συνέχεια να δέχονται δίποντο από τον Ντουέιν Μπέικον, ο οποίος ανέβασε τη διαφορά στο +3 για την ομάδα του. Από εκείνο το σημείο και μετά η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει υπέρ των γηπεδούχων, παρά την προσπάθεια του Γουίλμπεκιν, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους.

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης!