ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ – ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ 75-67: Νίκη-δήλωση της Ούνικς, «διπλή»... πληγή για την Έφες, που έχασε τον Μίτσιτς!

Η Ούνικς Καζάν επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της απέναντι στην Αναντολού Εφές, επικρατώντας με 75-67 επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης. «Πονοκέφαλος» για την τουρκική ομάδα, που είδε τον Βασίλιε Μίτσιτς να τραυματίζεται στον αστράγαλο στη διάρκεια της προθέρμανσης!

Στο ματς που ξεκίνησε με τις χειρότερες προϋποθέσεις για την Εφές, καθώς ο Βασίλιε Μίτσιτς γύρισε τον αστράγαλό του στη διάρκεια της προθέρμανσης, η Ούνικς πέτυχε άλλη μία νίκη-δήλωση στη φετινή EuroLeague, κερδίζοντας με 75-67 την πρωταθλήτρια Ευρώπης, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.

Η ρωσική ομάδα μπήκε… αγριεμένη στον αγώνα, καταφέρνοντας μέσα στο πρώτο 1,5 λεπτό να προηγείται με 9-0 στο σκορ και μετά από σκάρτα τρία και κάτι λεπτά με 17-0! Οι Τούρκοι… αφυπνίστηκαν ύστερα από τον αρχικό εφιάλτη και ροκάνισαν την εις βάρος τους διαφορά στους 7 μόλις πόντους (24-17) έως το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Αυτό διόλου επηρέασε τους Ρώσους που διατηρήθηκαν στην πρωτοπορία και στο δεύτερο δεκάλεπτο, έστω και αν η πρωταθλήτρια Ευρώπης δεν τους επέτρεψε να… ξεφύγουν στο σκορ, διατηρώντας την τιμή της διαφοράς σε οριακά επίπεδα. Το 28-19 των Ρώσων μετατράπηκε σε 31-30 στο 15’, με το σύνολο του Εργκίν Αταμάν να επιστρέφει από την… κόλαση και να δηλώνει την παρουσία του. Η Ούνικς κατάφερε να βρει ένα καλό διάστημα σε άμυνα και επίθεση, που της έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων (42-34), αλλά ένα 0-4 των φιλοξενούμενων έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με μόλις 4 πόντους διαφορά (42-38).

Οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο, παρότι οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το ματς να ξεφύγει από τον έλεγχό τους. Το ρευστό 52-49 μετατράπηκε σε 57-49 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, με τους Ρώσους να ελέγχουν την κατάσταση μέσω της άμυνάς τους.

Οι Τούρκοι είχαν «σιγήσει» στην επίθεσή τους, παρεπόμενο της καταπληκτικής άμυνας των γηπεδούχων που «έσβησαν» όλα τα ατού των αντιπάλων τους. Ως εκ τούτου, η Ούνικς διεύρυνε εκ νέου το προβάδισμά της σε ασφαλή επίπεδα (69-57 στο 36′), φτάνοντας δίχως κόπο στο τελικό 75-67.

Για τους νικητές, που βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 11-7, ο Τζον Μπράουν κατέγραψε 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Αντρέι Βοροντσέβιτς συμπλήρωσε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ οι Μάριο Χεζόνια και Αϊζάια Κάνααν σημείωσαν από 9 πόντους έκαστος.

Από την πλευρά των ηττημένων, που είδαν το ρεκόρ τους να πηγαίνει στο 9-9, ο Σέιν Λάρκιν κατέγραψε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ – αλλά και 6 λάθη, ενώ οι Μπράιαν Ντάνστον και Κρις Σίνγκλετον συμπλήρωσαν από 15 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 42-38, 57-49, 75-67