ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ – ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 76-80: Ο Λόιντ βγήκε μπροστά στην πιο καίρια στιγμή, η Ζενίτ «επέζησε» στο θρίλερ!

Ο Τζόρνταν Λόιντ ήταν «άφαντος» για 39 λεπτά στο Βελιγράδι, αλλά ήταν επίσης κι αυτός που έβγαλε τα… κάστανα από τη φωτιά όταν η μπάλα «έκαιγε», χαρίζοντας σπουδαία νίκη στη Ζενίτ απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα (80-76).

Έπειτα από ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αλλά που είχε έντονες συγκινήσεις, η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης «δραπέτευσε» με τη νίκη από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα, με τον… άποντο για 39 λεπτά Λόιντ να «εκτελεί» την πρώην ομάδα του στην ψυχοφθόρο διαδικασία της πεντάλεπτης παράτασης!

Χόλινς και Γουόλτερς έδωσαν το σύνθημα στο ξεκίνημα για τους Σέρβους, βάζοντάς τους μπροστά στο σκορ με 18-10. Οι Ρώσοι αντέδρασαν στην αρχική «έκρηξη» των «ερυθρόλευκων» και προσπέρασαν με +8 στο φινάλε της πρώτης περιόδου (21-29), με επί μέρους σκορ στο τελευταίο τετράλεπτο 3-19!

Οι Ρώσοι διατηρήθηκαν στην πρωτοπορία για μερικά λεπτά στη δεύτερη περίοδο (27-35), αλλά σταδιακά οι Σέρβοι «έσφιξαν» την άμυνά τους και ανέτρεψαν την εις βάρος τους διαφορά, προσπερνώντας με 40-38. Με γρήγορο 0-6 διά χειρός του «καυτού» από την περίμετρο Μπάρον, οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι τα ηνία, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα δύο πόντων στο σκορ (42-44).

Η άμυνα των Σέρβων «έπνιξε» τους φιλοξενούμενους στο τρίτο δεκάλεπτο, φέρνοντας νέα δεδομένα στο ματς. Η ομάδα του Ράντονιτς έχτισε σερί 8-0 και προηγήθηκε 50-44, ανακτώντας το μομέντουμ. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να «απεγκλωβιστούν» από την πιεστική άμυνα των «ερυθρόλευκων», σκοράροντας μόλις 6 πόντους στην τρίτη περίοδο, με συνέπεια να βρεθούν πίσω στο σκορ (57-50).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προκαλούν… ασφυξία με την άμυνά τους και έχοντας και την ώθηση του κόσμους τους κρατήθηκαν στο… τιμόνι έως και το 33′ (63-56). Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά έπαθαν… μπλακ-άουτ στην επίθεση και η ποιοτική Ζενίτ βρήκε την ευκαιρία να ισοφαρίσει (65-65) μετατρέποντας σε… θρίλερ τα τελευταία τρία λεπτά. Ο Μίτροβιτς με δύο βολές έβαλε εκ νέου τους Σέρβους στην πρωτοπορία (67-65), όμως ο Φράνκαμπ ισοφάρισε σε 67-67 με 1’38” στο ρολόι πριν την ολοκλήρωση του ματς. Στο 1’19” ο Πόιθρες υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Μίτροβιτς, ο οποίος με νέο ζευγάρι εύστοχων βολών έβαλε τους Σέρβους και πάλι στο κουμάντο (69-67). Ο Γουόλτερς σπατάλησε την ευκαιρία να βάλει τους Σέρβους στο +5 και ο Λόιντ έφερε εκ νέου το ματς σε ισορροπία (69-69) με προσωπικό καλάθι στα 37″, το οποίο ήταν το πρώτο του στο παιχνίδι! Κάλινιτς και Γουόλτερς δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε δύο διαδοχικές επιθέσεις στα τελευταία δευτερόλεπτα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Δύο εύστοχες βολές του Μίκι έφεραν τη Ζενίτ στο +3 (72-75), με κάτι λιγότερο από τρία λεπτά στο ρολόι για τη λήξη της παράτασης. Μετά από λάθος των Ρώσων ο Κάλινιτς βρήκε ένα εύκολο κάρφωμα στον αιφνιδιασμό για το 74-75, όμως ο Λόιντ με τον 6ο του πόντο στο ματς έβαλε τις δύο ομάδες στο ακροτελεύτιο λεπτό με διαφορά τριών πόντων (74-77). Ο Αμερικανός ήταν αυτός που έβαλε και το… βουλοκέρι στην επικράτηση της ρωσικής ομάδας, σκοράροντας δύο κρισιμότατες βολές στα 25.6″ για το 74-79. Ένα καλάθι του Γουόλτερς στα 10″ δεν άλλαξε κάτι, με τον Μπάρον να τελειώνει το ματς με μία εύστοχη βολή για το τελικό 76-80.

Πρώτος σκόρερ για τη Ζενίτ του 12-6 ρεκόρ ήταν ο Μπάρον με 25 πόντους και 5/9 τρίποντα, ενώ άλλους 13 συμπλήρωσε ο Μίκι.

Ο Γουόλτερς ήταν ο κορυφαίος του Ερυθρού Αστέρα με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, με τους Χόλινς και Κάλινιτς να προσθέτουν από 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 21-29, 42-44, 57-50, 69-69 (κ.δ.), 76-80 (παρ.)