ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 94-75: «Χείμαρρος» η Μπασκόνια, παρέσυρε την Μπαρτσελόνα!

Η Μπαρτσελόνα… κατρακύλησε στην κατηφόρα της Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα και υπέστη βαριά ήττα με 94-75 από την Μπασκόνια στον ισπανικό «εμφύλιο» της EuroLeague. Τέλος στο αήττητο σερί εννιά αγώνων των «μπλαουγκράνα».

Η Μπασκόνια «έσπασε» το αήττητο σερί εννιά αγώνων της Μπαρτσελόνα στην EuroLeague, πανηγυρίζοντας μία κυριαρχική νίκη με 94-75 στη Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Οι «μπλαουγκράνα» απέτυχαν να «πατήσουν» πάνω στο 13-17 με το οποίο προηγήθηκαν στο 6’, καθώς δέχτηκαν 5-0 σερί για το 18-17 των γηπεδούχων. Με δικό του 0-6, το σύνολο του Γιασικεβίτσιους έκανε καλύτερο κλείσιμο στην πρώτη περίοδο, με το ηλεκτρονικό ταμπλό να γράφει 20-23.

Οι Βάσκοι παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι στη δεύτερη περίοδο, ανεβάζοντας την πίεσή τους στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι οικοδόμησαν τρομερό 16-0 σερί από το 11’ έως το 17’, χτίζοντας το πρώτο διψήφιο προβάδισμα της βραδιάς (36-26). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ροκανίσουν την τιμή της διαφοράς στο τελευταίο δίλεπτο και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 40-34.

Η τρίτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Σπάχια. Η… γνωστή αρκετά χρόνια τώρα… κατηφόρα της Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα παρέσυρε την Μπαρτσελόνα και το ματς μετατράπηκε σε… παράσταση για έναν ρόλο. Με… καταιγίδα τριπόντων και τριάδα «φωτιά» τους Μπόλντγουϊν, Φοντέκιο και Γκιεντράιτις, οι Βάσκοι εκτόξευσαν το προβάδισμά τους στο +18 (64-46). Λίγο αργότερα, ο… ασταμάτητος Γκιεντράιτις υπέγραψε τη μέγιστη -μέχρι εκείνη την ώρα- τιμή της διαφοράς στο ματς (74-52), με την τρίτη περίοδο τελικά να ολοκληρώνεται με σκορ 74-54.

Στο… διαδικαστικό τελευταίο δεκάλεπτο οι Βάσκοι δεν έδειξαν την παραμικρή διάθεση να… πάρουν το πόδι από το γκάζι και η διαφορά εκτινάχτηκε ακόμα και στο +25 (82-57) με νέο κρεσέντο τριπόντων των γηπεδούχων. Ο ρυθμός, όπως ήταν φυσιολογικό, έπεσε στα τελευταία λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να αποτυγχάνουν να μειώσουν την τελική διαφορά της ήττας τους, η οποία παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα (94-75).

Πολυτιμότερος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Γκιεντράιτις με 20 πόντους και 5/6 τρίποντα, ενώ άκρως θετικοί ήταν και οι Μπόλντγουϊν (16 πόντοι και 8 ασίστ), Φοντέκιο (14 πόντοι και 6 ριμπάουντ), Ίνοκ (13 πόντοι και 10 ριμπάουντ) και Κοστέλο (13 πόντοι και 10 ριμπάουντ).

Από την απογοητευτική Μπαρτσελόνα ξεχώρισε ο Μίροτιτς με 19 πόντους, ενώ οι Σανλί, Λαπροβίτολα και Γιοκουμπάιτις συμπλήρωσαν από 13, 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-34, 74-54, 94-75