ΠΑΡΜΑ ΠΕΡΜ - ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 77-67: Ο Χιλ «σόκαρε» την ομάδα του Πασκουάλ

Με 19 πόντους του Ζερεμάια Χιλ, η Πάρμα Περμ επικράτησε 77-67 της Ζενίτ για την 10η αγωνιστική της VTB!

Η Πάρμα Περμ (6-4) κράτησε στη δεύτερη περίοδο τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (7-3) στους 9 πόντους και συνολικά στους 67 για να επικρατήσει τελικά με 77-67, σκαρφαλώνοντας στην 5η θέση της VTB.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από νωρίς με 21-10 και με 38-23 μετά το φινάλε του ημιχρόνου, με τη Ζενίτ να μη βρίσκει τρόπο να αντιδράσει. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 6 πόντους (55-49) στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά εκτινάχθηκε γρήγορα πάνω από τους 10, για να σταθεροποιηθεί στο τελικό 77-67.

Ο Ζερεμάια Χιλ ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 19 πόντους, 5 ασίστ ενώ ο Ζουκάουσκας προσέθεσε άλλους 18. Κορυφαίος των ηττημένων ήταν ο Μπίλι Μπάρον, που μετά την εντυπωσιακή του εμφάνιση κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα για την Euroleague, σκόραρε άλλους 15 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 38-23, 52-42, 77-67