NBA: «Break» στην Ατλάντα με... μυθικό Μίντλετον οι Μιλγουόκι Μπακς!

Με τον Κρις Μίντλετον να τα… στάζει από παντού, οι Μπακς πήραν την υπερπολύτιμη νίκη επί των Χοκς στο Game 3 των τελικών της Ανατολής και ανέκτησαν το πλεονέκτημα της έδρας.

Οι ψυχωμένοι Μιλγουόκι Μπακς έκαναν το «break» στην έδρα των Ατλάντα Χοκς με 113-102, ανέκτησαν τα… κεκτημένα (πλεονέκτημα έδρας) και πήραν το προβάδισμα στη σειρά των τελικών της Ανατολής με 2-1.

Ο Κρις Μίντλετον (38 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ), με ένα κρεσέντο στο καθοριστικό τέταρτο δωδεκάλεπτο ήταν ο ηγήτορας του Game 3 για τους Μπακς, ενώ ο –ταλαιπωρημένος από τον τραυματισμό του- Γιάννης Αντετοκούνμπο, έκανε τα πάντα μέσα στο παρκέ ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 33 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Αυτή ήταν η νίκη των Μπακς σε ισάριθμα Game 3 στα playoffs του NBA. Τρέι Γιανγκ (35 πόντοι) και Ντανίλο Γκαλινάρι (18 πόντοι) οι κορυφαίοι των ηττημένων.

[5]

ΕΦΙΑΛΤΙΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΠΑΚΣ

Το ματς ξεκίνησε… εφιαλτικά για τους Μπακς. Προτού καν συμπληρωθούν δύο λεπτά στο παρκέ του «State Farm Arena», οι Χοκς βρέθηκαν προηγούμενοι με 7-0, αναγκάζοντας τον Μάικ Μπουντενχόζερ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Εντούτοις, η… κατρακύλα των Μπακς συνεχίστηκε, καθώς όχι μόνο αδυνατούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση, τουναντίον επέτρεψαν στον Γιανγκ να ζεσταθεί, με συνέπεια η διαφορά να… εκτοξευτεί στους 14 πόντους στα μισά της περιόδου (22-8).

ΑΠΕΚΤΗΣΑΝ ΣΦΥΓΜΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΤΑ «ΕΛΑΦΙΑ»

Οι Μπακς απέκτησαν σφυγμό μέσα από την άμυνά τους κι μάζεψαν τη διαφορά με ένα επιμέρους 7-17 στα τελευταία 5 λεπτά, με το 32-27 να είναι το σκορ της περιόδου. Τα «ελάφια» δεν έθελξαν με την απόδοση τους ούτε στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, ωστόσο, προϊούσης της βραδιάς, ένεκα και της επιθετικής βελτίωσης του Γιάννη, έφεραν το ματς σε απόσταση… αναπνοής (44-42 στο 18’), δείχνοντας αντανακλαστικά.

ΠΑΙΚΤΗΣ – ΚΛΕΙΔΙ ΤΗΣ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ Ο ΚΟΝΑΤΟΝ

Το μακρινό σουτ ήταν η αχίλλειος πτέρνα των Μπακς, σε αντίθεση με τους Χοκς που σούταραν με 50% (10/20), και ήταν αυτό που επί της ουσίας έκανε τη διαφορά στο πρώτο μισό της αναμέτρησης. Με τον Κόνατον να… βομβαρδίζει από το φτερό, οι Μπακς έφεραν το ματς στα ίσα στο φινάλε του ημιχρόνου, 56-56, με τις δύο ομάδες να παίρνουν την άγουσα για την ανάπαυλα.

Ο ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑΝΓΚ

Ο Γιανγκ έκανε τα γνωστά… όργια στην τρίτη περίοδο, ανοίγοντας τη διαφορά στο +7 για τους Χοκς (65-58), με τους Μπακς να βρίσκουν κάποιες πρόσκαιρες απαντήσεις από τον Μίντλετον. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το ισχνό προβάδισμά τους, μέχρι να πάρει ξανά την κατάσταση στα χέρια του ο ασταμάτητος Γιάννης, ο οποίος με τρίποντο, δίποντο και ασίστ στον Πόρτις σε τρεις διαδοχικές επιθέσεις, έβαλε τους Μπακς σε θέση οδηγού με 80-82 στο 34’. Σε μία ανύποπτη φάση στο τελευταίο λεπτό του δωδεκαλέπτου, ο αστράγαλος του Τρέι Γιανγκ γύρισε, με συνέπεια ο σούπερ σταρ των Χοκς να οδηγηθεί εσπευσμένα στα αποδυτήρια για να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς (επέστρεψε στην τέταρτη περίοδο και αγωνίστηκε κανονικά). Τελικά η περίοδος έκλεισε στο 85-83 υπέρ των Χοκς.

ΤΟ ΑΠΙΘΑΝΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΟ ΤΟΥ ΜΙΝΤΛΕΤΟΝ

Οι Χοκς άνοιξαν τη διαφορά (95-88) στις αρχές της τέταρτης περιόδου, αλλά μέχρι… εκεί. Αυτό, διότι ο απίστευτος Κρις Μίντλετον, ο οποίος με τους 38 πόντους του ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του σε αγώνα της postseason, ανέλαβε δράση και έδωσε την πιο κρίσιμη ώρα στους Μπακς αυτό που τους είχε στοιχίσει περισσότερο απ’ όλα. Το περιφερειακό σουτ. Σκοράροντας κατά… ριπάς, ο περιφερειακός των Μπακς σημείωσε τους 20 από τους 30 πόντους της ομάδας του στην τελευταία περίοδο και εν τέλει την οδήγησε στη σπουδαία νίκη που τη φέρνει πλέον σε θέση οδηγού ενόψει της συνέχειας.

Η σειρά θα συνεχιστεί τα ξημερώματα της Τετάρτης (30/06, 03:30) με το Game 4 στο «State Farm Arena» της Ατλάντα.