ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΜΑΝΡΕΣΑ 95-96: Ο Τόμασον άφησε... ξερούς τους Καταλανούς

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά η Μανρέσα έφυγε νικήτρια με 96-95 από το «Palau».

H Μπαρτσελόνα προσπάθησε να πετύχει μία σπουδαία ανατροπή, αφού έχανε με 77-67 σχεδόν 6 λεπτά πριν το φινάλε από τη Μανρέσα. Οι Καταλανοί ισοφάρισαν με σερί 19-9, πηγαίνοντας το παιχνίδι στην παράταση, όμως ένα μεγάλο τρίποντο του Τζο Τόμασον χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους με 96-95 στο «Palau».

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους δεν είχε στη διάθεσή της τον Νικ Καλάθη, που επέστρεψε στις προπονήσεις, αλλά και τους Έξουμ, Μαρτίνεθ, Ντέιβις και Αμπρίνς, στηριζόμενη στην τριάδα των Μίροτιτς (20π.), Χέις (17π.), Σανλί (16π.). Ο Γιοκουμπάιτις έδωσε μάλιστα το προβάδισμα με 86-84, στα τελευταία 6”, αλλά ο Σιλβέν Φρανσίσκο απάντησε για το 86-86 της κανονικής διάρκειας.

Ωστόσο ο Σιλβέν Φρανσίσκο με 25 πόντους και 4/7 τρίποντα και ο Τσίμα Μονέκε με άλλους 18 έκαναν όλη τη δουλειά, με τον Τζο Τόμασον να «καθαρίζει» στο φινάλε, πετυχαίνοντας τους μοναδικούς του πόντους στο ματς. Έμεινε στους 2 πόντους και τα 2 ριμπάουντ μετά από 16 λεπτά ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Χουάν Πάμπλο Βαουλέτ.

Για την Μπαρτσελόνα των απουσιών έκανε ντεμπούτο ο 17χρονος Νιγηριανός σέντερ, Τζέιμς Νάτζι, όντας πολύ θετικός με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 44-37, 59-60, 86-86, 95-96 (παρ.)