ΡΕΤΖΙΟ ΕΜΙΛΙΑ - ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ 81-90: Επικράτησε αλλά... έχασε Τεόντοσιτς λίγο πριν το φινάλε

Η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε 90-81 στην έδρα της Ρέτζιο Εμίλια αλλά είδε τον Μίλος Τεόντοσιτς να αποχωρεί τραυματίας 44” πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Τεόντοσιτς ήταν ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου με 18 πόντους και 9 ασίστ, ενώ ο Αλιμπέγκοβιτς σκόραρε 19, με 7 ριμπάουντ, υπογράφοντας την επιστροφή στις νίκες της Βίρτους, με 90-81 στην έδρα της Ρέτζιο Εμίλια. Ωστόσο ο Μίλος αποσύρθηκε υποβασταζόμενος από το γήπεδο 44” πριν το τέλος του παιχνιδιού, προκαλώντας… σοκ στους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 21-8 στα πρώτα 6 λεπτά, διατηρώντας αυτές τις διψήφιες διαφορές και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με 37-23 (στο 15′), με τη Βίρτους να μειώνει 49-42 πριν το ημίχρονο. Η κατάσταση άλλαξε εντελώς όταν το 56-52 μετατράπηκε σε 56-62, προβάδισμα το οποίο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν ως το φινάλε.

Παρόλα αυτά η… ζημιά έγινε με τον τραυματισμό του Τεόντοσιτς, που τραυματίστηκε στο γόνατο και οι Ιταλοί φοβούνται πως υπέστη κάτι σοβαρό, με τις περαιτέρω εξετάσεις να γίνονται αύριο.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 49-42, 65-69, 81-90