ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΕΣΙΜΠΕ ΑΪΝΤΙΝ 79-83: «Λύγισε», αλλά πάλεψε σαν... λιοντάρι

Ο Ολυμπιακός με οδηγό του την καταπληκτική Εβίνα Σταμάτη έφτασε κοντά σε μία μυθική ανατροπή από το -17 , όμως τελικά ηττήθηκε στο ΣΕΦ από την Νεσίμπε Αϊντίν (79-83), στο πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων για τη φάση των «16» του EuroCup Γυναικών. Πλέον θα τα παίξει όλα για όλα στην Τουρκία σε μία εβδομάδα (19/01, 18:00).

Ο Ολυμπιακός γνώριζε ευθύς εξαρχής πως το έργο του θα ήταν ιδιαιτέρως δύσκολο, έχοντας απέναντί του μία εξαιρετική ομάδα.

Η Νεσίμπε Αϊντίν, ομάδα που βρίσκεται στη δεύτερη θέση του -σαφώς ανώτερου του ελληνικού- τουρκικού πρωταθλήματος, παρουσίασε κυνικά στο ΣΕΦ όλες τις αρετές του παιχνιδιού της, κάνοντας αποφασιστικό βήμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του EuroCup.

Η ελληνική ομάδα, πλέον, θα αναζητήσει την υπέρβαση στην Τουρκία την προσεχή Τετάρτη (19/01, 18:00), με όλες τις πιθανότητες να είναι -αντικειμενικά- εις βάρος της.

Η Εβίνα Σταμάτη μέτρησε 20 πόντους, ούσα η νούμερο ένα απειλή για την τουρκική άμυνα. Η Μισέλ Πλουφ προσέθεσε άλλους 14 πόντους στη συγκομιδή των «ερυθρόλευκων», ενώ οι Κριστίν Βιτόλα και Αγγελική Νικολοπούλου συμπλήρωσαν το καρέ των διψήφιων σκόρερ με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Από πλευράς τουρκικής ομάδας, μεγάλη ζημιά στην ελληνική άμυνα έκαναν η Κάμιλι Νατσικάιτε με 27 πόντους και 5/7 τρίποντα και η Ελάινα Κόατες με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο ματς και προηγήθηκε με 7-2, όμως ένα άμεσο 0-9 της τουρκικής ομάδας της έδωσε τα ηνία (7-11). Οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν με δικό τους 8-0 για το νέο προσπέρασμα στο σκορ (15-11), με την πρώτη περίοδο να κλείνει εν τέλει με προβάδισμα ενός πόντου για την Αϊντίν (17-18).

Οι φιλοξενούμενες επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό στη δεύτερη περίοδο, μπαίνοντας σε θέση οδηγού στο ματς. Αρχικά ξέφυγαν με +9 (18-27) με επί μέρους 1-9 στο πρώτο τετράλεπτο. Στη συνέχεια βρήκαν και το πρώτο διψήφιο προβάδισμα της βραδιάς με +10 (26-36). Ο Ολυμπιακός ροκάνισε κάπως τη διαφορά με επί μέρους 7-3 (33-39), όμως τελικά πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με -9 στις πλάτες του (34-43).

Η τουρκική ομάδα έβρισκε με χαρακτηριστική άνεση τον δρόμο προς το καλάθι στην τρίτη περίοδο, πληγώνοντας την ελληνική ομάδα στο «ζωγραφιστό». Μετά από πέντε αγωνιστικά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενες είχαν θέσει γερές βάσεις για την επικράτησή τους, «χτίζοντας» προβάδισμα 17 πόντων (48-65). Ο Ολυμπιακός απαγόρευσε στην αντίπαλό του να διευρύνει περαιτέρω τη διαφορά ως το τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία τελικά έκλεισε με σκορ 52-65.

Η ελληνική ομάδα έδειξε «σφυγμό» στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, κατεβάζοντας την τιμή της διαφοράς στους επτά πόντους (62-69), αποτέλεσμα της καλής της άμυνας και των πόντων στο ανοιχτό γήπεδο. Η Αϊντίν βρήκε και πάλι ρυθμό και ανέβασε ακαριαία τη διαφορά πάνω από τις παρυφές των 10 πόντων (64-77), όμως ο Ολυμπιακός έδειξε από τι μέταλλο είναι φτιαγμένος, βρίσκοντας ξανά τα ψυχικά αποθέματα για να επιστρέψει. Με απίστευτο κρεσέντο της Σταμάτη μείωσε στους τέσσερις (77-81), μετατρέποντας σε θρίλερ το τελευταίο λεπτό. Η Τόμας έδωσε αέρα έξι πόντων στην τουρκική ομάδα (77-83) στα 52″, όμως η Πλουφ μείωσε εκ νέου στους τέσσερις μετά από υποδειγματική δημιουργία της Σταμάτη, γράφοντας και τον επίλογο στην αναμέτρηση (79-83) που σίγουρα αφήνει μία γλυκόπικρη γεύση στις «ερυθρόλευκες».

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 34-43, 52-65, 79-83