ΝΒΑ: O Moράντ νίκησε τον «τριπλό» Κάρι - Συντριβή του Ντιτρόιτ στο Σικάγο

Οι Μέμφις Γκρίζιλις επικράτησαν με 116-108 των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, με τον Μοράντ να κερδίζει τον Στεφ Κάρι στην μεταξύ τους «μονομαχία», ενώ οι Σικάγο Μπουλς διέλυσαν τους Ντιτρόιτ Πίστονς.

Μεγάλο ματς έγινε στο Μέμφις, όπου οι Γκρίζιλις επικράτησαν με 116-108 των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, με τον Τζα Μοράντ να πραγματοποιεί μία ακόμη εξωφρενική εμφάνιση και να κερδίζει τον Στεφ Κάρι στην μεταξύ τους μονομαχία.

Ο 22χρονος σταμάτησε στους 29 πόντους στη νίκη της ομάδας του, με τον εξαιρετικό Κάρι, να πετυχαίνει triple-double, με 27 πόντους, με 10 ασίστ και 10 ριμπάουντ.

Στις πρώτες δύο περιόδους, οι Γκρίζιλις βρίσκονταν μπροστά με 59-51, όμως οι «Πολεμιστές» με εξαιρετική άμυνα κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να επιστρέψουν στη διεκδίκηση. Μάλιστα το τέλος της τρίτης περιόδου τους βρήκε μπροστά με 90-87.

Οι Γκρίζιλις όμως στο τέλος με μπροστάρη τον Μοράντ που πέτυχε 5 πόντους στο τελευταίο λεπτό κατάφεραν να πάρουν το «θρίλερ» με 116-108.

Ασταμάτητοι ήταν οι Σικάγο Μπουλς κόντρα στους Ντιτρόιτ Πίστονς, τους οποίους και διέλυσαν με 133-87. Οι «ταύροι» έκαναν πάρτι, αφού με εξαίρεση το πρώτο δωδεκάλεπτο δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα.

Η αγία τριάδα των Μπουλς, Βούτσεβιτς, Ντε Ρόζαν και Μπολ έκαναν τη δουλεία, σημειώνοντας 22, 20 και 18 αντίστοιχα πόντους, με τον Ντε Ρόζαν μάλιστα να κατεβάζει και 20 ριμπάουντ. Τα πράγαματα ξέφυγαν ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο όταν η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 47 πόντους, τη μέγιστη τιμή της.

Μοναδικός διασωθέντας για τους Πίστονς ήταν ο Τζάκσον με 16 πόντους.

Μεγάλη νίκη πήραν οι Πέλικανς κόντρα στους Μινεσότα Τίμπεργουλβς, με τον Μπράντον Ίνγκραμ να βοηθά τα μέγιστα με 33 πόντους και 9 ασίστ και μάλιστα χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με buzzer – beater τρίποντο στα 3.6 δευτερόλεπτα για τη λήξη του αγώνα.

Για τους Τίμπεργουλβς κορυφαίοι ήταν ο Έντουαρτς με 28 πόντους και ο Τάουνς με 26.

Τη νίκη πανηγύρισαν οι Σανς επί των Ράπτορς με 99-95, με τον Κράουντερ να πετυχαίνει 19 πόντους και τον Αίτον να σταματά στους 16. Το Φοίνιξ έπαιξε εξαιρετική άμυνα και σταμάτησε επιθετικά το Τορόντο, που είχε σε καλή βραδιά του Ανουνόμπι, Σιάκαμ και ΒανΒλίτ που σκόραραν 25, 22 και 21 πόντους αντίστοιχα, που όμως δεν έφταναν για την ομάδα τους.

Μεγάλη νίκη πήραν οι Γουίζαρντς κόντρα στους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ με 122-118. Ο Γκίλτζιους – Αλεξάντερ ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 32 πόντους, όμως δεν έφτανε για την ομάδα του. Ο Κάιλ Κούζμα ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους Γουίζαρντς με 29 πόντους, ενώ 22 πέτυχε ο Ντιγκουίντι.

Από το -25 επέστρεψαν οι Κλίπερς κόντρα στους Ντένβερ Νάγκετς και πήραν τελικά τη νίκη με 87-85. Η παρέα του Νίκολα Γιόκιτς που σταμάτησε στους 21 πόντους και πρόσθεσε 13 ριμπάουντ είχε την κυριαρχία στο παιχνίδι, όμως από την τρίτη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν.

Ο Κόφεϊ έκανε εξαιρετικό ματς με 18 πόντους και με καταπληκτική ομαδική δουλειά, οι Κλίπερς που αγωνίστηκαν ξανά χωρίς τους Πολ Τζορτζ και Καουάι Λέοναρντ κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Για τους Νάγκετς πρώτος σκόρερ ήταν ο Άαρον Γκόρντον που στμάτησε στους 30 πόντους.