ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ 82-77: Ο Γιοκουμπάιτις υπέγραψε τη νίκη των Καταλανών

Στο «remake» του περσινού τελικού στο Final Four της Κολωνίας, η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε με 82-77 επί της Αναντολού Εφές, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Στο «remake» του περσινού τελικού στο Final Four της Κολωνίας, η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε με 82-77 επί της Αναντολού Εφές, στο Παλάου Μπλαουγκράνα, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από δύο διαδοχικές ήττες στην EuroLeague.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις, ο οποίος εκτός από τους 16 πόντους που σημείωσε, σκόραρε και τα κρίσιμα καλάθια στην τελική ευθεία του ματς. Ο Νίκολα Μίροτιτς προσέθεσε 15 πόντους, ενώ ο Σερτάκ Σανλί συμπλήρωσε την τριπλέτα των διψήφιων σκόρερ για τους νικητές με 13 πόντους.

Στην αντίπερα όχθη, το δίδυμο Βασίλιε Μίτσιτς και Σέιν Λάρκιν είχε τη μεγαλύτερη επιρροή στην επίθεση της τουρκικής ομάδας με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ οι Μπράιαντ Ντάνστον και Κρούνοσλαβ Σίμον προσέθεσαν από 12 πόντους έκαστος.

Ο αγώνας

Οι ισορροπίες ήταν πολύ λεπτές από το ξεκίνημα. Η Μπαρτσελόνα εναρμονίστηκε πιο γρήγορα με τις απαιτήσεις του αγώνα, έχοντας τον Μίροτιτς ως βασικό εκφραστή των επιθέσεών της. Μετά από 7’ το σκορ ήταν 19-11 για τους «μπλαουγκράνα», όμως το τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Με αισθητή βελτίωση στην άμυνα, η τουρκική ομάδα έκλεισε εν ριπή οφθαλμού τη διαφορά (19-17), δίνοντας το στίγμα της στο «Παλάου Μπλαουγκράνα».

Ντάνστον, Λάρκιν και άμυνα επέφεραν αλλαγή σκηνικού

Ήταν να μη γίνει η αρχή για την τουρκική ομάδα, η οποία στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε να έχει ως αιχμή του δόρατος την άμυνά της. Ο Ντάνστον μπήκε στο σημάδι από τους συμπαίκτες του και με τα εξαιρετικά του τελειώματα και τις άψογες εκτελέσεις του από τη γραμμή των βολών υπέγραψε το προσπέρασμα της ομάδας του με +5 (24-29).

Ο Λάρκιν πήρε στη συνέχεια την μπαγκέτα στο σκοράρισμα διατηρώντας τους πρωταθλητές Ευρώπης για μερικά λεπτά στο +5 (29-34). Εντούτοις, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κόψουν τον επιθετικό ρυθμό των αντιπάλων τους στην τελική ευθεία του πρώτου ημιχρόνου, προσπερνώντας εκ νέου με +2 (40-38). Ο τελευταίος λόγος στο πρώτο εικοσάλεπτο ανήκε πάντως στον Λάρκιν, από τα 6.75 μέτρα (40-41).

Πήρε… μπρος ο Γιοκουμπάιτις, επτάψυχη η Εφές

Η άμυνα των γηπεδούχων έσφιξε στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού και παράλληλα τα περιφερειακά σουτ άρχισαν να μπαίνουν με μεγαλύτερη συνέπεια. Ως εκ τούτου, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πήρε και πάλι τα ηνία μετά το πρώτο πεντάλεπτο διαμορφώνοντας το 49-43. Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για την Εφές, καθώς ο Αταμάν χρεώθηκε με διπλή τεχνική ποινή στα 7:27 για το τέλος της τρίτης περιόδου και αποβλήθηκε από το ματς κάνοντας διάφορες χειρονομίες προς την εξέδρα κατά την αποχώρησή του από το γήπεδο.

Ακολούθως, ο Γιοκουμπάιτις βρήκε ρυθμό στην επίθεση και οι «μπλαουγκράνα» ξέφυγαν με +8 (59-51), αλλά η πρωταθλήτρια Ευρώπης βρήκε άμεσο σκορ και διατηρήθηκε σε κοντινή απόσταση στο φινάλε της τρίτης περιόδου (61-56).

Η Μπαρτσελόνα έβαλε τα μεγάλα σουτ και «καθάρισε»

Οι «μπλαουγκράνα» ανέβασαν ταχύτητα, βρίσκοντας λύσεις τόσο σε καταστάσεις σετ παιχνιδιού, με καλό διάβασμα των αδυναμιών της τουρκικής άμυνας, όσο και στο τρανζίσιον, μεγαλώνοντας το προβάδισμά τους για πρώτη φορά στο +9 (67-58). Ωστόσο, ο Σίνγκλετον κράτησε όρθια την Εφές και η διαφορά μαζεύτηκε άμεσα (70-68). Εν συνεχεία, ο Κούριτς σημείωσε τρίποντο-άνασα για τους γηπεδούχους (73-68), προκαλώντας ένα αίσθημα… ανακούφισης στον καταλανικό πάγκο. Όχι για πολύ, όμως. Με κρύο αίμα στα 3:49 για το φινάλε, ο Λάρκιν έφερε το ματς στον πόντο 73-72, μετατρέποντας την τελική ευθεία σε «θρίλερ».

Τα αντανακλαστικά των γηπεδούχων ήταν και πάλι καθοριστικά. Πρώτα με δίποντο του Γιοκουμπάιτις, μετά με «dagger three» στα 02:50 από τον Ντέιβις και τέλος με παλικαρίσιο καλάθι του Μίροτιτς, οι Καταλανοί ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (80-72), παίρνοντας την κατάσταση στα χέρια τους. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια, μείωσαν στους τρεις (80-77) στα 34.3″, αλλά εν τέλει ο Γιοκουμπάιτις… καθάρισε για λογαριασμό των γηπεδούχων, σκοράροντας το -ουσιαστικά- νικητήριο καλάθι στα 21.1″ (82-77).

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-41, 61-56, 82-77