ΗΡΑΚΛΗΣ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 82-95: Επιβλητικό πέρασμα από το Ιβανώφειο με... βροχή τριπόντων

STOIXIMAN BASKET LEAGUE: Ο Προμηθέας πέρασε σαν… σίφουνας από το -άδειο λόγω εκκένωσης- Ιβανώφειο, στήνοντας ένα εντυπωσιακό «πάρτι» πίσω από τη γραμμή των 6.75 μέτρων (14/30 τρίποντα) απέναντι στην εξόχως προβληματική περιφερειακή άμυνα του Ηρακλή.

Ο Προμηθέας πέρασε σαν… σίφουνας (95-82) από το -άδειο λόγω εκκένωσης– Ιβανώφειο, στήνοντας ένα εντυπωσιακό «πάρτι» πίσω από τη γραμμή των 6.75 μέτρων (14/30 τρίποντα) απέναντι στην εξόχως προβληματική περιφερειακή άμυνα του Ηρακλή.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος για ένα ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μισό και ιδίως στην τέταρτη περίοδο οι Πατρινοί κυριάρχησαν ολοκληρωτικά, δίνοντας μεγάλες διαστάσεις στη νίκη τους. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου βελτίωσε το ρεκόρ της στο 8-4 στην Stoiximan Basket League και εδραιώθηκε στην πρώτη τετράδα της κατάταξης.

Το σύνολο του Κώστα Μέξα υποχώρησε στο 3-8 ρεκόρ και σε συνδυασμό με την αφαίρεση τριών βαθμών που του έχει επιβληθεί έχει έναν… γολγοθά μπροστά του προκειμένου να σώσει την κατηγορία.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης με 21 πόντους (9/12 σουτ εντός πεδιάς), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Τζεράι Γκραντ κατέγραψε 15 πόντους και οι Κέντρικ Ρέι και Νίκος Ρογκαβόπουλος από 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Από πλευράς «κυανόλευκων» ξεχώρισαν οι Τόνι Ντάγκλας (22 πόντοι) και Μπράντον Γκάρετ (18 πόντοι και 10 ριμπάουντ), με τους Δημήτρη Σταμάτη, Γιάννη Αγραβάνη και Κώστα Παπαδάκη να συμπληρώνουν από 11 πόντους έκαστος.

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας κυκλοφορούσε εξαιρετικά την μπάλα στις πρώτες κατοχές, αναζητώντας συνεχώς την έξτρα πάσα και το αμαρκάριστο σουτ. Ο Ηρακλής μπήκε μουδιασμένα και το αρχικό 2-12 στο πρώτο τετράλεπτο ήρθε ως φυσικό επακόλουθο. Οι φιλοξενούμενοι με πρωτοστάτη τον Αγραβάνη συνέχισαν να έχουν σταθερά το προβάδισμα, παρότι οι «κυανόλευκοι» βελτίωσαν την επιθετική τους παραγωγικότητα και μείωσαν και στους τέσσερις τη διαφορά (14-18), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-21.

Η αχαϊκή ομάδα ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο με ορμητικότητα, χτίζοντας 0-7 σερί με το οποίο ξέφυγε εκ νέου στο σκορ (16-28). Ο Ηρακλής βρήκε τον σταθερό επιθετικό πόλο που έψαχνε στο πρόσωπο του Ντάγκλας, με τον Αμερικανό να σημειώνει τρία συναπτά τρίποντα και να ροκανίζει τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (31-35).

Ο Αγραβάνης «έκοψε» τον ρυθμό του «Γηραιού» και συντήρησε το προβάδισμα του Προμηθέα με προσωπικά καλάθια (33-40). Τα «αίματα άναψαν» στις εξέδρες στο 01:53 για το φινάλε του ημιχρόνου και οι διαιτητές διέταξαν την εκκένωση του γηπέδου για τη συνέχιση του αγώνα. Η διακοπή στο… άδειο πλέον Ιβανώφειο λειτούργησε προς όφελος των γηπεδούχων, οι οποίοι έκλεισαν το τελευταίο δίλεπτο με επί μέρους 8-2 για το 41-44 του ημιχρόνου.

ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΥΠΕΡΟΧΗ ΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΙΣΟ

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και στην τρίτη περίοδο με περισσότερο δυναμισμό, τιμωρώντας ανηλεώς από την περίμετρο τη ζώνη των «κυανόλευκων», με συνέπεια την εκ νέου διεύρυνση της διαφοράς στο +7 (46-53). Αν και στα αμυντικά του καθήκοντα δεν έπαιρνε… καλό βαθμό, ο Ηρακλής κατάφερε να ελαττώσει και πάλι την τιμή της διαφοράς (57-61), διατηρώντας αμείωτο το ενδιαφέρον της αναμέτρησης. Εντούτοις, ο Προμηθέας έμεινε στην πρωτοπορία με μεγάλα σουτ, με το φινάλε της περιόδου να τον βρίσκει στο +9 (62-71).

Η «ραψωδία» τριπόντων συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο για τον Προμηθέα, ο οποίος έβαλε ισχυρά θεμέλια στη νίκη του εκτινάσσοντας την τιμή της διαφοράς στο +17 (64-81). Ο Ηρακλής δεν είχε άλλα καύσιμα στο ντεπόζιτο για την ανατροπή και η διαφορά ανέβηκε και στους 20 πόντους (67-87), προτού τα τελευταία λεπτά μετατραπούν σε μία «τυπική διαδικασία», όπου οι δύο ομάδες έπαιζαν πιο «απελευθερωμένο» μπάσκετ με ελάχιστες σκοπιμότητες.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-44, 62-71, 82-95