ΠΕΤΚΙΜ ΣΠΟΡ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ 95-90: «Στραπάτσο» από την... ουραγό!

Η Φενέρμπαχτσε επέσε θύμα τεράστιας έκπληξης, χάνοντας στην παράταση (95-90) από την ουραγό του τουρκικού πρωταθλήματος, Πετκίμ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του τουρκικού πρωθλήματος.

Η Φενέρμπαχτσε επέσε θύμα τεράστιας έκπληξης, χάνοντας στην παράταση (95-90) από την ουραγό, Πετκίμ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του τουρκικού πρωθλήματος.

Τα «κίτρινα καναρίνια»… έμειναν στη μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού και υποτίμησαν την αντίπαλό τους, με συνέπεια την οδυνηρή ήττα που τους απομάκρυνε από την πρώτη θέση της κατάταξης.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έχανε ακόμα με 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (47-36), αλλά με αντεπίθεση στο δεύτερο μισό κατάφερε να προσπεράσει ακόμα με +9 (62-71) και να αποκτήσει τον έλεγχο της κατάστασης. Εντούτοις, δεν… καθάρισε και η Πετκίμ την τιμώρησε με ισοφάριση σε 82-82, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί, οι γηπεδούχοι φάνηκαν περισσότερο αποφασιστικοί και έφτασαν στη σπουδαία νίκη με 95-90.

Για τη Φενέρ αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα στην τουρκική λίγκα μετά από εκείνη απέναντι στην Νταρουσάφακα, με το ρεκόρ της πλέον να πέφτει στο 13-3. Οι νικητές ανέβηκαν στο 3-13, ωστόσο παραμένουν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Από πλευράς νικητών ξεχώρισαν οι Ραμίρεζ, Αρμάντ και Τόμας, οι οποίοι μέτρησαν από 27, 23 και 21 πόντους αντίστοιχα. Για τους ηττημένους, που αγωνίστηκαν δίχως τους τραυματίες Βέσελι και Ντε Κολό, τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα είχαν οι Μπούκερ και Μαχμούτογλου με 16 πόντους, ενώ ο Πολονάρα κατέγραψε double-double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-36, 57-57, 82-82, 95-90 (παρ.)