ΛΑΥΡΙΟ - ΤΡΕΒΙΖΟ 78-90: Ανώτεροι οι Ιταλοί και Ευρώπη τέλος

ΛΑΥΡΙΟ – ΤΡΕΒΙΖΟ 78-90: Η Τρεβίζο ήταν καλύτερη από το Λαύριο και επικράτησε με σχετική άνεση με 78-90 και πέρασε στους «16» του Basketball Champions League.

Μπορεί η ομάδα του Χρήστου Σερέλη να ξεκίνησε καλύτερα και να προηγήθηκε με 10-5, αλλά η ιταλική ομάδα αντέδρασε άμεσα και αφού ισοφάρισε (10-10) πήρε και το προβάδισμα (13-10).

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-22, ενώ η συνέχεια ήταν η ίδια με την Τρεβίζο να παραμένει μπροστά στο σκορ, με την ομάδα του Μασιμιλιάνο Μενέτι να πηγαίνει στα αποδυτήρια με την διαφορά στο +7 (32-39).

Έμεινε από δυνάμεις

Στην επανάληψη η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης, αλλά κάθε αντεπίθεση που έκανε είχε μία απάντηση από την Τρεβίζο. Με τον Ιμπρό να οδηγεί την επίθεση των Ιταλών, η Τρεβίζο διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ με 55-62 στο τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ στην τέταρτη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό.

Μοιραία, λοιπόν, οι γηπεδούχοι έμειναν από δυνάμεις και δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το τέμπο της Τρεβίζο και έτσι γνώρισαν την ήττα με 78-90, την δεύτερη από την ιταλική ομάδα και έτσι το Λαύριο αποκλείστηκε από την συνέχεια του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-39, 55-62, 78-90