ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ: Να κερδίσει τον Καναδά στον αγώνα που μετράει

Η Ελληνική ομάδα έχασε από τον Καναδά που είναι φαβορί του τουρνουά αλλά έχει λόγους να είναι ευχαριστημένη από την είκονα της

Η εθνική ομάδα δεν τα κατάφερε στο πρώτο αγώνα της και έχασε από τον ισχυρό Καναδά με 91-97. Η Ελλάδα παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο για 25 λεπτά αλλά δεν μπόρεσε να έχει μεγαλύτερη διάρκεια απέναντι σε μια εξαιρετικά ποιοτική ομάδα. Το μπάσκετ που έπαιξε και η συνολική της εικόνα ήταν αρκετά ενθαρρυντική και όμορφη στο μάτι του θεατή, αφού μετά από πολλά χρόνια είδαμε μια εθνική ομάδα να τρέχει, να σουτάρει χωρίς δισταγμό όποτε είχε την ευκαιρία και να δημιουργεί εντυπωσιακές φάσεις.

Όσο άντεξαν Σλούκας-Καλάθης

Είναι δεδομένο ότι αυτή η εθνική ομάδα θα βασίζει σχεδόν όλο το βάρος του επιθετικού παιχνιδιού της, στα 2 κομπιούτερ που διαθέτει στα γκαρντ. Οι Σλούκας και Καλάθης, οι δύο πιο υψηλού επιπέδου παίκτες που διαθέτει αυτή η ομάδα έκαναν ένα εξαιρετικό ματς όσο είχαν ανάσες. Ο προπονητής του Καναδά το γνώριζε αυτό και έτσι σε όλο τον αγώνα άλλαζε πάνω τους παίκτες με σκοπό να τους κουράσει. Μεγάλη πίεση πάνω στην μπάλα και μπασκετικό ξύλο μακριά από αυτήν, όταν οι 2 εγκέφαλοι της Εθνικής προσπαθούσαν να βγουν από σκριν και να την πάρουν στα χέρια τους για να δημιουργήσουν.

Παρόλα αυτά, το καθαρό τους μυαλό καθόρισε το πρώτο ημίχρονο, όπου διάβαζαν ό,τι τους έδινε η άμυνα, διαλύοντας ουσιαστικά με το πικ εν ρολ κάθε αμυντική αντίδραση του Καναδά. Οι παίκτες του Νερς είχαν έλλειψη συνεννόησης στα σκριν και έτσι η Εθνική σκόραρε είτε κοντά στο καλάθι είτε από έξτρα πάσες και τρίποντα. Τα στατιστικά του ημιχρόνου είναι ενδεικτικά, με την Ελλάδα να έχει το απίστευτο 15 ασιστ για 3 λάθη, κάτι που εμπόδισε τους Καναδούς να βρουν γήπεδο να τρέξουν.

Όσο περνούσαν τα λεπτά στο 3ο δεκάλεπτο, η πίεση εντάθηκε ακόμα περισσότερο και εκεί άρχισαν να φαίνονται τα πρώτα σημάδια κούρασης. Ο Σλούκας που είχε παίξει 18 από τα 20 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο πήγε στον πάγκο, όλη η πίεση έπεσε πάνω στον Καλάθη που λογικά άρχισε να χάνει το καθαρό του μυαλό και το μομέντουμ άρχισε να γυρίζει. Η κυκλοφορία της μπάλας βραχυκύκλωσε, τα σουτ σταμάτησαν να μπαίνουν και ο δρόμος προς το εύκολο καλάθι κόπηκε.  Οι Καναδοί που στο κακό πρώτο τους ημίχρονο, έβρισκαν τρόπους να σκοράρουν και ήταν πίσω μόλις 2 πόντους, άρχισαν να νιώθουν πιο άνετα, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της Ελληνικής ομάδας, βρήκαν εύκολους πόντους στο transition και πήραν το πάνω χέρι της αναμέτρησης. Μια τελευταία προσπάθεια της Εθνικής στο τέλος δεν καρποφόρησε και έτσι ήρθε η ήττα στην πρεμιέρα.

Τα ερωτήματα που έχει να απαντήσει

Ήταν δεδομένο ότι όλοι οι αντίπαλοι της Εθνικής θα προσπαθήσουν να δυσκολέψουν την ζωή των Καλάθη-Σλούκα. Αυτοί είναι οι 2 βασικοί πυλώνες της επιθετικής λειτουργίας αυτούς θα σημαδέψουν όλοι. Είναι χαρακτηριστικό ότι το αφύσικο κλάσμα 15/3  ασίστ/λάθη  με 44% στο τρίποντο του πρώτου ημιχρόνου, έγινε 9/11 με 2/13 τρίποντα στο δεύτερο. Οι Καναδοί που στο πρώτο μέρος είχαν πετύχει 2 πόντους από λάθη της Εθνικής μας, μπόρεσαν να πετύχουν 17 στο δεύτερο μετουσιώνοντας την πίεση τους σε πόντους στον αιφνιδιασμό.

Πλέον το ερώτημα που έχει να απαντήσει ο Ρικ Πιτίνο με τους συνεργάτες του είναι το κατά πόσο μπορεί η Εθνική ομάδα να παίζει σε αυτόν τον φρενήρη ρυθμό για 40 λεπτά.

Σίγουρα είναι ένας τρόπος παιχνιδιού που έχει πολλά πλεονεκτήματα και αρέσει στους παίκτες αλλά απέναντι σε μια πιο ποιοτική ομάδα όπως ο Καναδάς που ξέρει να το κάνει καλύτερα, αφού διαθέτει εκπληκτικά αθλητικά προσόντα, είναι δίκοπο μαχαίρι.

Ο κόουτς Πιτίνο παρουσίασε μια ομάδα έτοιμη να παλέψει, έκανε πολύ σωστό ροτέισον κατά την διάρκεια του αγώνα, φάνηκε ότι είχε δουλέψει πολύ στην ψυχολογία των παικτών που έδειχναν εντελώς απελευθερωμένοι στο γήπεδο και γενικά παρουσίασε μια όμορφη εικόνα ομάδας. Αυτή η ήττα δεν λέει απολύτως τίποτα, αφού αν θέλει να πάρει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες θα πρέπει να κερδίσει μία φορά τον Καναδά. Ε, δεν πειράζει που έχασε τώρα, ας κερδίσει αυτό που θα μετράει.