ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ - ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 69-67: Ο Γκιστ «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ – ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 69-67: Με τον Τζέιμς Γκιστ να πληγώνει τον Ερυθρό Αστέρα και τον Κρις Τζόουνς να σημειώνει το τελευταίο καλάθι της αναμέτρησης, η Βιλερμπάν επικράτηση των «ερυθρόλευκων» του Βελιγραδίου με 69-67.

Ο Ερυθρός Αστέρας από το ξεκίνημα του αγώνα έδειξε τις… διαθέσεις του, καθώς πήρε τα ηνία στο σκορ και παίζοντας εξαιρετική άμυνα κράτησε την ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ στους 11 πόντους, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-17.

Η συνέχεια ήταν η ίδια με τους φιλοξενούμενους να μένουν μπροστά στο σκορ με σχετική ευκολία και την Βιλερμπάν να δείχνει ότι ψάχνει ακόμα τα… πατήματά της στο παρκέ του Αστρομπάλ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 25-35, με τον Ντόμπριτς να μετρά 7 πόντους και τον Άαρον Γουάιτ άλλους 8.

Μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, η Βιλερμπάν αντέδρασε. Με μία αντεπίθεση διαρκείας οι Γάλλοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και με τρίποντο του Τζόουνς, στα 15” πριν από το τέλος της περιόδου, πήρε το προβάδισμα με 49-48.

Οι δύο ομάδες, λοιπόν, «έλυσαν» τις διαφορές τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου ο Ντόμπριτς προσπάθησε να κρατήσει τον Ερυθρό Αστέρα… ζωντανό με μεγάλα τρίποντα.

Ο Σέρβος γκαρντ με καλάθι του ισοφάρισε σε 67-67, για να έρθει ο Κρις Τζόουνς να σημειώσει το τελευταίο καλάθι, 26” πριν από το τέλος του αγώνα και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του με 69-67, αφού ο Ντόμπριτς αστόχησε στην επίθεση της ομάδας του Ντέγιαν Ράντονιτς.

Πλέον, η Βιλερμπάν ανέβηκε στο 9-11 και έχει βλέψεις ακόμα και για οκτάδα, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας υποχώρησε στο 7-12.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 25-35, 49-48, 69-67