ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ - ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 68-77: Με double-double Ρούμπιτ πέρασε… αέρα από τη Γαλλία

Με καλύτερο παίκτη, τον πρώην «ερυθρόλευκο», Όγκουστιν Ρούμπιτ, η Μπάγερν κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη απέναντι στην Βιλερμπάν, την οποίο και κέρδισαν με 68-77.

Άξιοι συμπαραστάτες του Αμερικανού φόργουορντ, ο οποίος τελείωσε με 17 πόντους (7/9 δ. 1/2 τρ. και 10 ριμπ.) ήταν ο Σέρβος γκαρντ Όγκνιεν Γιαρμάζ, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση ως δεύτερος σκόρερ των Βαυαρών με 11 πόντους και 3/4 τρίποντα.

Η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να χτίσει μια μικρή διαφορά από την αρχή της αναμέτρησης την οποία κατάφεραν να κρατήσουν μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισαν με 16-20. Η αναμέτρηση άρχισε να ξεφεύγει στο δεύτερο 10λεπτο, καθώς οι Βαυαροί έκαναν μια εκπληκτική περίοδο, καταφέρνοντας να ανεβάσουν τη διαφορά στο +16, με το οποίο και πήγαν στο αποδυτήρια, με το σκορ στο 29-45, μετά από ένα επιμέρους 13-25.

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έμοιαζε αρκετά με το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς οι δύο ομάδες έδειχναν να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι, κάτι που ευνοούσε του φιλοξενούμενους οι οποίοι είχαν το προβάδισμα με το μέρος τους, ενώ κατάφεραν να κλείσουν ένα ακόμα 10λεπτο με το επιμέρους σκορ να είναι υπέρ τους (13-16), ανεβάζοντας τη συνολική διαφορά στο +19 και το 42-61. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άρχισαν να είναι πιο εύστοχοι, όμως πλέον ήταν αρκετά αργά, καθώς η διαφορά δεν γινόταν να καλυφθεί. Η Βιλερμπάν κατάφερε να βάλει 26 πόντους, κάνοντας την καλύτερα επιθετική της περίοδο, όμως δέχθηκε και 16 και ηττήθηκε με 9 πόντους και 68-77.

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης!