ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ 85-68: Σμπαράλιασε τους Ρώσους και έμεινε μόνη στην κορυφή

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στην Ούνικς Καζάν επικρατώντας με 85-68 για την 19η αγωνιστική της EuroLeague και μετατρέποντας σε… περίπατο ένα παιχνίδι που πολλοί περίμεναν πως θα είναι ντέρμπι.

Η «Βασίλισσα» παρουσίασε μεγαλύτερη συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση σε σχέση με τους Ρώσους, οι οποίοι ειδικά μετά το σημείο προς το τέλος της δεύτερης περιόδου που η διάφορα άρχισε να παίρνει διαστάσεις έχασαν… την γη κάτω απ’ τα πόδια τους. Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε η υπεροχή της «Βασίλισσας» στα ριμπάουντ, αμυντικά (29-19) και επιθετικά (11-2), αλλά και η «σκυλίσια» άμυνα που έπαιξαν οι παίκτες της.

Η νίκη αυτή χάρισε στην Ρεάλ Μαδρίτης την μοναξιά της κορυφής, αφού την έφερε μπροστά από την Μπαρτσελόνα με ρεκόρ 17-3, παρ’ ότι έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η καλή εκκίνηση της Ούνικς και το «ξέσπασμα» του Γιούλ στο φινάλε

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ούνικς ήταν εκείνη που ξεκίνησε καλύτερα και με μπροστάρη τον Λορέντζο Μπράουν, που σημείωσε 8 πόντους έφτασε να προηγείται 7-12 μέχρι περίπου τα μισά της περιόδου. Η Ρεάλ άρχισε όμως να βρίσκει λύσεις και με τον Γιούλ να κάνει ένα τρομερό κρεσέντο με 3/3 τρίποντα έκλεισε το δεκάλεπτο  μ’ ένα σερί 14-2 φτάνοντας στο +7 (21-14).

Η «καυτή» Ρεάλ εδραίωσε ένα σημαντικό προβάδισμα από το ημίχρονο

Στην δεύτερη περίοδο οι Μαδριλένοι συνέχισαν στο φρενήρη αυτό ρυθμό τους και σουτάροντας με 47,1% στα τρίποντα έστειλαν την διαφορά σε διπλάσια τιμή, αφού έφτασαν να προηγούνται με 35-21 περίπου 7 λεπτά πριν το φινάλε. Κάπου εκεί ο Χεζόνια αφυπνίστηκε και με πέντε σερί δικούς του πόντους βοήθησε την Ούνικς να φτάσει στο 35-28.

Όμως, η «Βασίλισσα» βρήκε και πάλι τον ρυθμό της και κατόρθωσε να αυξήσει εκ νέου το προβάδισμά της πηγαίνοντας στο διάλειμμα του ημιχρόνου με την διαφορά να έχει φτάσει την μέγιστη τιμή της μέσα στον αγώνα, δηλαδή τους 16 πόντους (47-31).

Η υπεροχή της Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίστηκε και η νίκη ήρθε ξεκούραστα

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ούνικς όχι μόνο δεν μπόρεσε να μαζέψει την διαφορά, αλλά παρουσίασε ακόμη χειρότερο πρόσωπο. Η βιασύνη στις επιθέσεις της και το κακό βράδυ που βρέθηκε ο Κάνααν κράτησαν μία ομάδα που σκοράρει 78,5 πόντους ανά παιχνίδι μόλις στους 45 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Από την άλλη η «Βασίλισσα», απαλλαγμένη πλέον από το άγχος, διαχειρίστηκε πολύ καλά το προβάδισμά της και κατάφερε μάλιστα να το «αβγατίσει» ακόμη περισσότερο όντας στο +29 (74-45) μετά από τρίαντα λεπτά αγώνα, μετατρέποντας ουσιαστικά την τελευταία περίοδο σε μία τυπική διαδικασία.

Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου στην τελευταία περίοδο με αποτέλεσμα τελικά οι Μαδριλένοι να επικρατήσουν με 85-68.

Κορυφαίος για την Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ο Βάλτερ Ταβάρες, που έφτασε σε double-double έχοντας 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε σημείωσε 13 πόντους ενώ από 11π. είχαν οι Αλμπέρτο Αμπάλντε και Σέρχιο Γιούλ. Από την Ούνικς διασώθηκαν οι Λορέντζο Μπράουν (+8ασ.) και Τόνι Τζεκίρι που είχαν από 13 πόντους ενώ οι Μάριο Χεζόνια και Όου Τζέι Μέγιο σημείωσαν από 10.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 47-31, 74-45, 85-68