ΖΕΝΙΤ – ΕΦΕΣ 76-67: Με άμυνα... μπετόν αρμέ «ντούμπλαρε» τις νίκες απέναντι στην πρωταθλήτρια

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης έπαιξε… λυσσασμένη άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 76-67 της Αναντολού Εφές, κάνοντας το 2/2 στις φετινές αναμετρήσεις της με την πρωταθλήτρια Ευρώπης για την κανονική περίοδο της EuroLeague.

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης έπαιξε… λυσσασμένη άμυνα στην τρίτη περίοδο και τελικά επικράτησε με 76-67 επί της Αναντολού Εφές, κάνοντας το 2/2 στις φετινές αναμετρήσεις της με την πρωταθλήτρια Ευρώπης, στο πλαίσιο της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Η ρωσική ομάδα βελτίωσε το ρεκόρ της στο 13-7 και συνάμα άφησε αρκετά πίσω της την τουρκική ομάδα, η οποία υποχώρησε στο 10-11.

Ισοπεδωτική εμφάνιση από πλευράς νικητών πραγματοποίησε ο Άλεξ Πόιθρες, θέτοντας νέο προσωπικό ρεκόρ πόντων στη διοργάνωση με 21, ενώ είχε και 9 ριμπάουντ. Τζόρνταν Μίκι και Μπίλι Μπάρον ακολούθησαν σε απόδοση με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισαν οι Βασίλιε Μίτσιτς και Κρούνοσλαβ Σιμόν με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες ήταν εξόχως άστοχες στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να μην είναι αντιπροσωπευτικός της αξίας τους. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12-6 στο πρώτο εξάλεπτο, αλλά δέχτηκαν επί μέρους 5-12 στα εναπομείναντα λεπτά της περιόδου, με αποτέλεσμα να βρεθούν σε μειονεκτική θέση (17-18).

Η αναμέτρηση «άναψε» στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να «αλληλοεξοντώνονται». Η τουρκική ομάδα ήταν μπροστά με +3 (23-26) στα μέσα της περιόδου, αλλά ένα 6-0 των γηπεδούχων, απότοκο της εξαιρετικής τους άμυνας, διαμόρφωσε το 29-26. Η Εφές δεν πτοήθηκε από την αντίδραση των γηπεδούχων και με αιχμή του δόρατος τον Μίτσιτς, ο οποίος σημείωσε πέντε πόντους στη σειρά, προσπέρασε με +4 (32-36). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλύτερα το πρώτο ημίχρονο, με σερί 5-0 στο ακροτελεύτιο λεπτό, και πήγαν με προβάδισμα βραχείας κεφαλής στα αποδυτήρια (37-36).

Οι Ρώσοι «έσφιξαν» την άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο και απαγόρευσαν κάθε διάδρομο μέσα στη ρακέτα τους, αφήνοντας δίχως πόντο τους φιλοξενούμενους για περισσότερα από πέντε λεπτά και συνολικά με έξι πόντους όλους κι όλους σε ολόκληρη την περίοδο! Ως εκ τούτου, εξαργύρωσαν την απροσπέλαστη άμυνά τους με 9-0 σερί και προβάδισμα 12 πόντων (50-38) και στη συνέχεια υπερασπίστηκαν τη διψήφια διαφορά, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με +10 (52-42).

Η τιμή της διαφοράς εκτοξεύτηκε και στο +17 στα μέσα της τελευταίας περιόδου (65-48) και παρά την ύστατη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στη συνέχεια, η οποία αντικατοπτρίστηκε με 0-11 σερί και μείωση της διαφοράς έως και στους 6 πόντους (65-59), οι Ρώσοι έφτασαν στο στόχο τους, με τον Κουλάγκιν να σκοράρει στο 37′ το «dagger three» που ώθησε την ομάδα του στην τελική ευθεία.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-36, 52-42, 76-67