ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ 84-71: Άνετη επιστροφή στις νίκες με εξαιρετικό Λαπροβίτολα

Η Μπαρτσελόνα επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της κόντρα στη Βιλερμπάν, επικρατώντας με 84-71 επί της γαλλικής ομάδας, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Οι «μπλαουγκράνα» έδειξαν από το πρώτο δεκάλεπτο τις… άγριες διαθέσεις τους και κατέστησαν σαφές πως θα ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης, «οικοδομώντας» διψήφια διαφορά την οποία και υπερασπίστηκαν επιτυχημένα στο υπόλοιπο του αγώνα.

Το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βελτίωσε το ρεκόρ του στο 17-5 και συνεχίζει την… καταδίωξη της Ρεάλ Μαδρίτης για την πρωτοκαθεδρία της κανονικής περιόδου. Απεναντίας, η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ υποχώρησε στο 9-13 ρεκόρ και από τούδε και στο εξής έχει να ανέβει ένα «βουνό», έχοντας απομακρυνθεί επικίνδυνα από τη «ζώνη» των Playoffs.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Νίκολα Λαπροβίτολα και Νίκολα Μίροτιτς με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη «έλαμψαν» οι Γιουσάφα Φαλ (20 πόντοι και 7 ριμπάουντ) και Έλι Οκόμπο (17 πόντοι και 8 ασίστ).

Ο αγώνας

Ο Λαπροβίτολα έκανε εντυπωσιακή αρχή στο ματς στα οργανωτικά και εκτελεστικά του καθήκοντα,  σημειώνοντας 8 γρήγορους πόντους, χάρη στους οποίοι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +9 στο πρώτο τρίλεπτο (13-4). Ένα γρήγορο 0-5 των Γάλλων δεν έκοψε τη… φόρα στους «μπλαουγκράνα», οι οποίοι με ιδιαίτερη επιθετική πολυφωνία δημιούργησαν double score (26-13), προτού η πρώτη περίοδος ολοκληρωθεί με τις δύο ομάδες σε απόσταση 11 πόντων (28-17).

Οι Καταλανοί πάτησαν το… γκάζι και ξέφυγαν με 17 πόντους διαφορά στη δεύτερη περίοδο (36-19), βάζοντας γερά θεμέλια για την άνετη επικράτησή τους. Η Βιλερμπάν είχε ένα σπασμωδικό ξέσπασμα για την ελαφρά ελάττωση της διαφοράς (40-28), αλλά δεν κατόρθωσε να δώσει συνέχεια στην αντεπίθεσή της. Αυτό, καθότι οι γηπεδούχοι περιχαράκωσαν τη ρακέτα τους υποδειγματικά, άσκησαν πίεση στα αντίπαλα γκαρντ και έδρεψαν τους καρπούς των προσπαθειών τους, διαμορφώνοντας προβάδισμα 15 πόντων στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (45-30).

Η Βιλερμπάν δεν είχε επιστροφή και η διαφορά παγιώθηκε στις παρυφές των 20 πόντων στην τρίτη περίοδο, με τους «μπλαουγκράνα» να συντηρούν με περίσσια άνεση τα κεκτημένα του πρώτου ημιχρόνου και στο φινάλε να… γκαζώνουν για την περαιτέρω διεύρυνση της διαφοράς (68-47), δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

Παρότι ο τελικός νικητής είχε επί της ουσίας κριθεί, το «θωρηκτό» της Βαρκελώνης δεν έδειξε καμία διάθεση χαλάρωσης ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφήνοντας… ανοιχτές τις μηχανές του, με αποτέλεσμα την εκτόξευση της διαφοράς στο σκορ στους 25 πόντους (84-59). Οι Γάλλοι τελικά… έσωσαν τα προσχήματα στην τελική ευθεία, «τρέχοντας» 0-12 σερί για το λιγότερο… συντριπτικό -13 (84-71).

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 45-30, 68-48, 84-71