ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ – ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ 75-86: Πήρε... εκδίκηση με «σεληνιασμένο» Σβεντ

Ο Αλεξέι Σβεντ πήρε από το… χέρι την ΤΣΣΚΑ και την οδήγησε σε πολύ σημαντική νίκη στην έδρα της Ούνικς Καζάν, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Ο Αλεξέι Σβεντ κουβάλησε την ΤΣΣΚΑ στις πλάτες του και την οδήγησε σε μία πολύ σημαντική νίκη (86-75) στην έδρα της Ούνικς Καζάν, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Στο «ρωσικό εμφύλιο», η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκανε… ματ και πανηγύρισε μία τεράστιας σημασίας νίκη, που την ανέβασε στο 13-8 ρεκόρ και την έβαλε σε θέση ισχύος απέναντι στην Ούνικς, η οποία υποχώρησε στο 12-9.

Παράλληλα, η «αρκούδα» πήρε το… αίμα της πίσω από την ομάδα του Καζάν για τη βαριά ήττα του πρώτου γύρου στο γήπεδό της (67-88) και πλέον επιδιώκει να βρει σταθερότητα προκειμένου να προλάβει το «τρένο» της πρώτης τετράδας.

Ο Αλεξέι Σβεντ ήταν ο παίκτης-κλειδί στην έκβαση του αγώνα, μετρώντας 27 πόντους με 6/10 τρίποντα. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ κυριάρχησε μέσα στο «ζωγραφιστό» και έδωσε μεγάλες βοήθειες στο φινάλε, έχοντας 17 πόντους με 6/7 δίποντα και 7 ριμπάουντ. Την τριπλέτα των κορυφαίων για την ΤΣΣΚΑ συμπλήρωσε ο Γουίλ Κλάιμπερν με 16 πόντους.

Από πλευράς Ούνικς πρωταγωνίστησαν οι… συνήθεις ύποπτοι Μάριο Χεζόνια και Λορέντζο Μπράουν, οι οποίοι μέτρησαν από 21 πόντους έκαστος (ο πρώτος είχε και 9 ριμπάουντ, ο δεύτερος 9 ασίστ). Οι υπόλοιποι συμπαίκτες τους όμως έμειναν σε ρηχά νερά, γεγονός που έπαιξε κομβικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας

Ο Σβεντ ανέλαβε δράση στις αρχές του αγώνα και έβαλε με το… καλημέρα τη «ρωσική αρκούδα» σε θέση οδηγού (0-7). Η Ούνικς βρήκε άμεσα τον προσανατολισμό της στην επίθεση με Λορέντζο Μπράουν και Χεζόνια και προσπέρασε με 11-10 στο 6’. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς παρέμεινε στην πρωτοπορία ως το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο τη βρήκε στο +4 (20-16).

Η ΤΣΣΚΑ έδειξε αισθητά βελτιωμένη εικόνα στην άμυνα στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου, η οποία λειτούργησε ως εφαλτήριο για το νέο προσπέρασμά της με σερί 0-10 (22-28). Το σύνολο του Ιτούδη δεν έχασε την πρωτοπορία και ολοκλήρωσε το πρώτο μισό του αγώνα με προβάδισμα πέντε πόντων (32-37).

Ο «άχαστος» Σβεντ ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με δύο απανωτά τρίποντα και διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του στους εννέα πόντους (34-43). Ο πληθωρικός Ρώσος γκαρντ ανέβασε τη διαφορά και στο +10 (40-50), όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση. Χεζόνια και Μπράουν σάλπισαν την αντεπίθεση, ο Μπιλ μπήκε επίσης στην εξίσωση και η Ούνικς πλησίασε στους τρεις (51-54), δίνοντας εκ νέου ενδιαφέρον στον αγώνα. Εντούτοις, τα αντανακλαστικά της ΤΣΣΚΑ ήταν άμεσα και απέτρεψαν την ολική αλλαγή σκηνικού, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 57-64.

Με αιχμή του δόρατος τη σκληρή άμυνα και τον Χεζόνια να αναλαμβάνει τα ηνία της επίθεσης, η Ούνικς κατέβασε τη διαφορά στην μικροτερη δυνατή τιμή της στην τέταρτη περίοδο (64-65) και το ματς πήρε μορφή θρίλερ ενόψει των τελευταίων λεπτών. Ο Κροάτης φόργουορντ ήταν ο μόνιμος εκφραστής των επιθέσεων της ομάδας του και ο βασικός υπαίτιος που το ματς είχε αμείωτο το ενδιαφέρο του ως τα τελευταία λεπτά. Ωστόσο, δύο καθοριστικά τρίποντα από Σβεντ και Κλάιμπερν διαμόρφωσαν το 68-75 στα 2’38” για το τέλος, σφίγγοντας τον κλοιό για την Ούνικς. Εν τέλει, η ομάδα του Περάσοβιτς δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο πέρα από το να πλησιάσει στους πέντε πόντους με τρίποντο του Χεζόνια στο 1’11” για το φινάλε (73-78), με τους φιλοξενούμενους να «δραπετεύουν» με το «ροζ φύλλο αγώνα».

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 32-37, 57-64, 75-86