ΜΟΝΑΚΟ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 84-90: Η «βασίλισσα» επέζησε στο θρίλερ των 50 λεπτών!

Δια πυρός και σιδήρου, η Ρεάλ Μαδρίτης υπέταξε εκτός έδρας τη Μονακό (90-84), έπειτα από επική μάχη που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση!

Απίστευτο ματς έγινε Salle Gaston Medecin του Μονακό, με τη Ρεάλ να παίρνει τη νίκη στο νήμα, στη δεύτερη παράταση, ενώ η Μονακό είχε χάσει ευκαιρίες τόσο στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας όσο και σε εκείνη της πρώτης παράτασης για να πανηγυρίσει το «ροζ φύλλο»!

Μετά κόπων και βασάνων, η «βασίλισσα» πέτυχε το στόχο της, διεύρυνε το αήττητο σερί της στην EuroLeague στα επτά ματς και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 18-3, ούσα στο ρετιρέ της κατάταξης. Η Μονακό έμεινε με τις… εντυπώσεις και είδε να μπαίνει τέλος στο νικηφόρο σερί τεσσάρων αγώνων που «έτρεχε», με συνέπεια την υποχώρησή της στο 10-12.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τους Τομά Ερτέλ και Βενσάν Πουαριέ να έχουν πολύτιμη συνεισφορά με 10 πόντους και 9 ασίστ και 10 πόντους και 14 ριμπάουντ αντίστοιχα.

Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισαν οι Ντουέιν Μπέικον και Άλφα Ντιαλό με 19 πόντους έκαστος, ενώ ο Μάικ Τζέιμς έμεινε στα… ρηχά με μόλις 11 πόντους και 2/12 σουτ εντός πεδιάς.

Ο αγώνας

Η «βασίλισσα» ξεκίνησε με γρήγορο 0-5 το ματς, αλλά η αντίδραση των Μονεγάσκων ήταν ακαριαία. Με δικό της 9-0 σερί η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς προηγήθηκε με 9-5 και πήρε τον έλεγχο της πρώτης περιόδου, στο φινάλε της οποίας ήταν μπροστά στο σκορ με 18-16.

Η Μονακό άσκησε αφόρητη πίεση πάνω στην μπάλα και επιχείρησε να τρέξει στη δεύτερη περίοδο, ανοίγοντας το ρυθμό του αγώνα. Ως αποτέλεσμα αυτού, προηγήθηκε με +8 (27-19), με τους Ντιαλό και Μπέικον να συμβάλλουν τα μέγιστα στις δύο άκρες του παρκέ. Η Ρεάλ, όμως, βρήκε γρήγορα την επαφή της με το αντίπαλο καλάθι και αφού εξανέμισε την εις βάρος της διαφορά σε χρόνο ντετέ, προηγήθηκε (28-29), με το επί μέρους σκορ από το 14’ στο 16’ να φτάνει το 1-10. Το ανταγωνιστικό πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Λάσο στο +1 (34-35).

Οι Μαδριλένοι «γκάζωσαν» στην τρίτη περίοδο και βρήκαν σκορ από την περίμετρο, το οποίο τους έδωσε «αέρα» οκτώ πόντων (41-49). Ο Γιουλ σκόραρε για τρεις στα 2’13” για το φινάλε της τρίτης περιόδου, διαμορφώνοντας το 47-56. Και εκεί ήρθαν τα πάνω-κάτω στο ματς. Με απίστευτο εκτελεστικά τελευταίο δίλεπτο από τον Άντζουσιτς και τον Τόμας να σκοράρει… at the buzzer, η Μονακό έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα ενός πόντου (57-56), φέρνοντας… τούμπα το ματς και βάζοντας μεγάλη πίεση στους πρωτοπόρους της κατάταξης της EuroLeague.

Ο αγώνας άλλαξε μορφή στο τελευταίο δεκάλεπτο και το μομέντουμ έδειχνε ξεκάθαρα Μονακό. Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με +3 (61-58) με καθαρό μυαλό στην επίθεση και αρκετή στόχευση σε κάθε ευδιάκριτο μις ματς. Τα επόμενα λεπτά μετατράπηκαν σε… σκυλομαχία, με τα… κορμιά να πέφτουν σωρηδόν στο παρκέ. Στο πιο καίριο σημείο του αγώνα, οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν με +6 (66-60) και πήραν σαφές προβάδισμα νίκης για το crunch time. Ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο του Γιαμπουσέλε στο 1’31” κατέβασε την τιμή της διαφοράς στους τρεις πόντους (66-63) και κράτησε ακέραιες της ελπίδες της «βασίλισσας». Ακολούθως, ο Ρούντι πήρε το… όπλο του στο 1’05” και ισοφάρισε σε 66-66, με το ακροτελεύτιο λεπτό να γίνεται θρίλερ. Η Μονακό έβγαλε την κρίσιμη άμυνα στα 23″ και είχε την τελευταία επίθεση δικιά της για να… ξεράνει τους φιλοξενούμενους. Εντούτοις, το σουτ του Μπέικον δεν βρήκε στόχο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο έξτρα πεντάλεπτο, με το πρώτο δίλεπτο να μην έχει σκορ σε ζωντανό χρόνο. Ένα δίποντο του Γιαμπουσέλε στο 43′ απαντήθηκε ακαριαία από τον Τόμας (69-70). Εν συνεχεία, ο φοβερός Ντιαλό κάρφωσε εμφατικά μπροστά στον Ντεκ στα 2’04” για τη λήξη της παράτασης και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του (71-70). Τζέιμς και Ντιαλό έστειλαν τους Μοναεγάσκους στο +5 στο 1’47” (75-70), αλλά οι Μαδριλένοι κατάφεραν να «τρέξουν» 0-5 σερί στο ακροτελεύτιο λεπτό με Πουαριέ και Ταβάρες για το 75-75! Η Μονακό είχε και πάλι την ευκαιρία να πάρει το ματς στην τελευταία επίθεση, αλλά ο Τζέιμς με περίσσιο θράσος προσπάθησε να σκοράρει για τρεις πάνω στην άμυνα του Ταβάρες και το πλήρωσε με ένα μεγαλοπρεπές μπλοκ, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στη δεύτερη παράταση.

Η «βασίλισσα» προσπέρασε με +3 στο ξεκίνημα της δεύτερης παράτασης (77-80), αλλά άμεσα ο «καυτός» Ντιαλό έφερε το ματς σε ισορροπία (80-80). Εν τέλει, το… γόρδιο δεσμό για τη «βασίλισσα» έλυσε ο Τέιλορ με τρίποντο στο 1’53” για το τέλος, το οποίο έδωσε στους φιλοξενούμενους προβάδισμα πέντε πόντων (80-85)! Μετά και την άστοχη κρίσιμη βολή του Τζέιμς στο 1’25” και το άστοχο κρίσιμο τρίποντο του Άντζουσιτς στα 47″, η σφραγίδα στο «διπλό» μπήκε με καλάθι και φάουλ του Ντεκ στα 36″ για την τελευταία κόρνα (81-88) και το θρίλερ έλαβε τέλος…

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 34-35, 57-56, 66-66 (κ.α.), 75-75 (α’ παρ.), 84-90 (β’ παρ.)