ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΛΑΡΙΣΑ 93-75: Μαργαρίτης και Φλόιντ «έσπασαν» το σερί νικών της Λάρισας

Ο Κολοσσός έβαλε τέλος στο σερί τριών νικών της Λάρισας, επικρατώντας με 93-75 της θεσσαλικής ομάδας, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Ο Κολοσσός έβαλε τέλος στο σερί τριών νικών της Λάρισας, επικρατώντας με 93-75 επί της θεσσαλικής ομάδας, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία του δεύτερου γύρου στο ελληνικό πρωτάθλημα, οι Ροδίτες έφτασαν τελικά σε μία ευρεία νίκη, απότοκη ενός τρομερού 28-9 επί μέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο του αγώνα και ενώ στο φινάλε της τρίτης περιόδου ήταν πίσω στο σκορ με 65-66!

Τοιουτοτρόπως, οι Θεσσαλοί συμβιβάστηκαν με το «κίτρινο φύλλο αγώνα» ύστερα από τρεις διαδοχικές νίκες, ενώ οι νησιώτες επανήλθαν στις νίκες έπειτα από δύο συναπτά αρνητικά αποτελέσματα.

Στυλοβάτες του παιχνιδιού των νικητών ήταν οι Βαγγέλης Μαργαρίτης (23 πόντοι και 8 ριμπάουντ), Τζόρνταν Φλόιντ (22 πόντοι και 5 ασίστ) και Κένι Γουίλιαμς (16 πόντοι).

Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισαν ο Στέφαν Μούντι με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, Τζέιλεν Χάντσον με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ και Ουσμάν Κρουμπαλί με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Ο Κολοσσός είχε καλύτερη στόχευση στα πρώτα πέντε λεπτά, παίρνοντας προβάδισμα με 12-7. Η Λάρισα βρήκε κάποιες λύσεις με Κρουμπάλι και Μούντι για τη μείωση της διαφοράς στον έναν πόντο (14-13), αλλά η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, με τους Φλόιντ και Μίλερ να διαμορφώνουν το 21-16 της πρώτης περιόδου.

Η θεσσαλική ομάδα είχε καλύτερες περιστροφές στη δεύτερη περίοδο και επιθετικά στόχευσε κοντά στο καλάθι, στοιχεία που της έδωσαν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ με 23-24. Εν συνεχεία, όμως, ο Φλόιντ καθοδήγησε υποδειγματικά τους γηπεδούχους, διαβάζοντας τα πάντα στην επίθεση, ενορχηστρώνοντας σερί 9-0 με το οποίο οι Ροδίτες ξέφυγαν στο σκορ με 34-26. Παρότι ο Φλόιντ έκατσε στον πάγκο για να πάρει ανάσες, ο Κολοσσός συνέχισε να διέπεται στην επίθεσή του από πνεύμα αλτρουισμού και η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της ‘εως εκείνο το χρονικό σημείο στο ματς (43-30). Ωστόσο, η Λάρισα κατάφερε να «ψαλιδίσει» τη διαφορά στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με διαφορά μόλις πέντε πόντων στο σκορ (43-38).

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στην τρίτη περίοδο και ο εντυπωσιακός Μούντι οδήγησε τους Θεσσαλούς στο πρώτο τους προβάδισμα στην αναμέτρηση με 46-48. Έκτοτε, η αναμέτρηση απέκτησε χαρακτήρα σκληρού ντέρμπι, με τη Λάρισα σαφώς σε καλύτερη ψυχολογική κατάσταση μετά την ανατροπή. Ο Μούντι συνέχισε να δημιουργεί ρήγματα και η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων αβγατίστηκε στους επτά πόντους (51-58), με τον Κολοσσό να εγκλωβίζεται επιθετικά και να υποπίπτει σε σωρεία λαθών. Κάποιοι πόντοι από τη γραμμή των προσωπικών «ξεκλείδωσαν» την άμυνα της Λάρισας και το ματς επέστρεψε σε οριακές καταστάσεις με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το ρευστό 65-66 στο ηλεκτρονικό ταμπλό.

Η καθοριστική τέταρτη περίοδος μετατράπηκε σε… παράσταση των γηπεδούχων, οι οποίοι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά και πέτυχαν το στόχο τους. Ο Μαργαρίτης ανέλαβε δράση στο πιο καίριο χρονικό σημείο του αγώνα και οι Ροδίτες αποσπάστηκαν στο σκορ με +13 (81-68), με το επί μέρους σκορ στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τέταρτης περιόδου να εκτινάσσεται στο 16-2. Ακολούθως, η Λάρισα έπαθε ολικό μπλακ-άουτ στην επίθεσή της, ο Κολοσσός το εκμεταλλεύτηκε και η διαφορά φλέρταρε και με τους 20 πόντους, με τους γηπεδούχους τελικά να δίνουν θριαμβευτικό τόνο στην 8η νίκη τους στην Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-38, 65-66, 93-75