ΛΑΥΡΙΟ - ΠΑΟΚ 59-61: Από τον Λαβ με... αγάπη

ΛΑΥΡΙΟ – ΠΑΟΚ: Ο Ζερμέν Λαβ ήταν ο ήρωας της τελευταίας στιγμής για τον ΠΑΟΚ, και με καλάθι στα 23” πριν το φινάλε χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 61-59 στην έδρα του Λαυρίου!

Ο ΠΑΟΚ (5-7) χρειάστηκε να επιστρέψει δύο φορές στο παιχνίδι με το Λαύριο (5-8), τη μία από το -14 και τη δεύτερη από το -8 στην τελευταία περίοδο, όμως σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι βρήκε τον δικό του… ήρωα, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για να ξεκολλήσει από τη ζώνη του υποβιβασμού και να πλησιάσει στα playoffs, μετά την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη του, παρότι πρόσφατα αποχαιρέτησε τον Γκρίφιν!

Ο Ντι Λίο τον οδήγησε, ο Τζόουνς τον βοήθησε αλλά ο Ζερμέν Λαβ είχε την τελυταία «σφαίρα» του παιχνιδιού, σκοράροντας με ένα lay up, 23” πριν το φινάλε, για να διαμορφώσει το 59-61, που ήταν και το τελικό σκορ! Λαβ με 14, Ντι Λίο με 15 (10 ριμπάουντ) και Τζόουνς με 13 (επίσης 10 ριμπάουντ) ήταν οι τρεις σωματοφύλακες της νίκης του ΠΑΟΚ, που σούταρε μεν 4/24 τρίποντα, αλλά και το Λαύριο δεν είχε καλύτερο ποσοστό (5/27) και πλήρωσε τον τραυματισμό του Κακλαμανάκη, αλλά και την έλλειψη χημείας λόγω των νεοφερμένων Βον, Πίπεν.

Ο Σμιθ καθοριστικός για το Λαύριο

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που ήθελε να ελέγξει τον ρυθμό με το κοντρολαρισμένο παιχνίδι του Μάντζαρη αλλά και το ποστ του Βλάντο Γιάνκοβιτς. Το αρχικό σφιχταγκάλιασμα στο σκορ χάλασε ο Σμιθ, που σκόραρε γρήγορα 10 πόντους και έδωσε το πρώτο προβάδισμα με 13-7 μετά από 6 λεπτά. Η είσοδος των Πίπεν και Αμίνου έδωσαν υπόσταση και ενέργεια στην frontline και το Λαύριο διατήρησε αυτό το +6 (21-15) ως το φινάλε του δεκαλέπτου.

Επέστρεψε από το -14 ο ΠΑΟΚ

Ένα σερί 12-0 έφερε τους γηπεδούχους μέσα σε 3 λεπτά στη 2η περίοδο στο +14 (29-15). Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε το pick and roll των ψηλών του και με δύο τρίποντα των Νικολαΐδη, Βον ξέφυγε στον ορίζοντα. Όσο γρήγορα πήρε τη διαφορά η ομάδα του Σερέλη, άλλο τόσο γρήγορα την έχασε. Ο Κακλαμανάκης αποχώρησε τραυματίας από το παρκέ και ο Σμιθ δεν είχε την ίδια επαφή με το καλάθι στην επιστροφή του. Ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και επέστρεψε με ένα τρίποντο και μία ασίστ του Γιάνκοβτς, μειώνοντας σε 32-31, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με το Λαύριο να μετράει 3/17 τρίποντα και τον «Δικέφαλο» 3/14.

Ήρωας ο Λαβ στο φινάλε

Οι Θεσσαλονικείς έτρεξαν ένα σερί 0-17, κρατώντας τους αντιπάλους του χωρίς σκορ για σχεδόν 9 λεπτά, αν συνυπολογίσει κανείς και αυτά της 2ης περιόδου. Με την άμυνα οδηγό και τον Λαβ μπροστάρη ο ΠΑΟΚ διατήρησε μικρές διαφορές, έως ότου έρθει ο Μουράτος. Ο Έλληνας γκαρντ του Λαυρίου σκόραρε 7 πόντους στην 3η περίοδο και με μία ακόμα ασίστ στον Βουλγαρόπουλο, διαμόρφωσε το 46-44 (στο 28′).

Ο νεοφερμένος Ρασάντ Βον ανέλαβε πρωτοβουλίες και το Λαύριο ξέφυγε με 52-44. Η ζώνη του ΠΑΟΚ έδινε τις λύσεις, αλλά οι γηπεδούχοι την αντιμετώπισαν προτού αυτή στηθεί. Με 7 πόντους ο Ντι Λίο σάλπισε την ανατροπή (53-52 στο 34′), συνεπικουρούμενος του Τζόουνς που ολοκλήρωσε φάσεις από χαμηλά. Οι δύο ομάδες μπήκαν από κοινή αφετηρία (56-56) στο τελευταίο τρίλεπτο και χωρίς να σκοράρουν ιδιαίτερα, μετά και τις δύο χαμένες βολές του Τζόουνς, ο ΠΑΟΚ πήρε την μπάλα στα χέρια του με 36” και το σκορ στο 59-59.