ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 82-77: Ο Αγραβάνης οδηγεί εκ του ασφαλούς τους Πατρινούς

ΠΡΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 82-77: Ο Δημήτρης Αγραβάνης με 26 πόντους και οι Κέντρικ Ρέι – Τρέβις Σίμπσον με κρίσιμα τρίποντα χάρισαν τη νίκη στον Προμηθέα Πάτρας κόντρα στο Περιστέρι με 82-77, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basket League.

Ξεκίνησε καλύτερα ο Προμηθέας, αντέδρασε άμεσα το Περιστέρι

Οι γηπεδούχοι μπήκαν… φουριόζοι στην αναμέτρηση και κατάφεραν άμεσα να προηγηθούν με 10 πόντους (16-6), αλλά το Περιστέρι αντέδρασε και έκλεισε την πρώτη περίοδο μόλις στο -3 (18-15).

Από την έναρξη της δεύτερης περιόδου και έπειτα όμως, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και πήραν τα ηνία στο σκορ με 22-25, μετά από τρίποντο του Κόζι.

Ο Μωραΐτης με δικό του τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 5 πόντους (29-34), με τους φιλοξενούμενους να μένουν μπροστά στο σκορ, αλλά τον Προμηθέα να καταφέρνει να μειώσει στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους σε 37-38.

Ρέι και Σίμπσον μίλησαν στο τέλος

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Προμηθέας με τρίποντο του Αγραβάνη ανέκτησε τα ηνία στο σκορ (40-38) με το Περιστέρι να είναι ανταγωνιστικό μόλις για τα πρώτα λεπτά της περιόδου.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ανέβασε την απόδοσή της και μπόρεσε να προηγηθεί ακόμα και με 11 πόντους (55-44), αλλά η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς είχε για ακόμα μία φορά την απάντηση.

Με μία αντεπίθεση διαρκείας, οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να μειώσουν την διαφορά, στους 3 πόντους (55-52), αλλά ο Σίμπσον έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με εύστοχο τρίποντο και έτσι ο Προμηθέας βρέθηκε στο +6 (58-52), με τον Δημήτρη Αγραβάνη να οδηγεί επιθετικά την ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν όμως μόνο στην αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς διατήρησαν την καλή τους απόδοση και στην τελευταία περίοδο.

Εκεί, παρά το γεγονός ότι ο Προμηθέας είχε τα ηνία, το Περιστέρι μείωσε την διαφορά, ισοφάρισε σε 74-74, αλλά ο Κέντρικ Ρέι με καλάθι και φάουλ έδωσε νέο… αέρα τριών πόντων στην ομάδα του (77-74), για να έρθει στη συνέχεια ο Σίμπσον και με δικό του τρίποντο να κάνει το 80-74 στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τον Προμηθέα Πάτρας να παίρνει τη νίκη με 82-77 και ανέβηκε στο 9-4 με το Περιστέρι να υποχωρεί στο 6-7

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 37-38, 58-52, 82-77