ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΡΗΣ 103-83: Με... 103 και κεφάτο Νέντοβιτς πριν τη «διαβολοβδομάδα»

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς τράβηξε… 28 και οδήγησε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ σε μία πειστική νίκη επί του Άρη (103-83), στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Οι «πράσινοι» ήταν σοβαροί παρά τα φυσιολογικά κενά διαστήματα που υπήρχαν και ουσιαστικά δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι απλά κρατούν το μαχητικό πνεύμα που είχαν σε κάθε σημείο στο οποίο ο αγώνας έδειχνε να βγαίνει εντελώς από τον έλεγχό τους.

Πλέον το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη στρέφει το βλέμμα του στη «διαβολοβδομάδα» που έπεται στην EuroLeague, όπου και θα αντιμετωπίσει κατά σειρά τη Μονακό στο ΟΑΚΑ (01/02, 21:00) και την Μπαρτσελόνα στο Παλάου Μπλαουγκράνα (03/02, 22:00).

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς έκανε ρεκόρ καριέρας σε πόντους στην Stoiximan Basket League με 28, όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής από πλευράς νικητών. Συνέχεια στις θετικές του εμφανίσεις έδωσε και ο Τζέρεμι Έβανς με 17 πόντους, ενώ οι Οκάρο Γουάιτ και Λευτέρης Μποχωρίδης συμπλήρωσαν από 16 και 14 πόντους αντιστοίχως.

Ο Ολιβιέ Χάνλαν ήταν στη «ζώνη του λυκόφωτος», όπως και στο ματς του πρώτου γύρου το οποίο είχε κερδίσει ο Άρης με 81-71, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 25 πόντους, με τους Τζέιμς Κέλι, Σακούρ Τζούστον και Ζίριους Γουίλιαμς να προσθέτουν από 15, 14 και 12 πόντους κατ’ αντιστοιχία.

«Πράσινος» έλεγχος με Νέντοβιτς και πολυφωνία

Ο Παναθηναϊκός είχε το κουμάντο του αγώνα από το ξεκίνημα, καθώς όρισε το τέμπο που ήθελε, ελέγχοντας τα ριμπάουντ και κυκλοφορώντας υποδειγματικά και με υπομονή την μπάλα στην επίθεσή του. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν γρήγορα με double-score (20-10), έχοντας ως βασικούς εκφραστές των επιθέσεών τους τους Μποχωρίδη, Έβανς και Νέντοβιτς. Προϊούσης της περιόδου, στην εξίσωση μπήκε και ο Παπαγιάννης, ο οποίος αποτέλεσε «πονοκέφαλο» για τον Άρη, καθότι δεν είχε να αντιπαρατάξει μέγεθος. Τουναντίον, οι «κίτρινοι» ήταν παραγωγικά σε κακή κατάσταση, υποπίπτοντας σε αβίαστα λάθη, τα οποία σε συνδυασμό με το ανύπαρκτο inside game τους κράτησαν χαμηλά στο σκορ. Η υποδειγματική κυκλοφορία των «πράσινων» μετουσιώθηκε με χαρακτηριστική ευκολία σε πόντους από τα αμαρκάριστα σουτ που βρέθηκαν από την περίμετρο και το φινάλε του πρώτου δεκάλεπτου βρήκε τους γηπεδούχους με προβάδισμα 17 πόντων (29-12).

Μονοδιάστατος ο Άρης, στην εξίσωση και ο Έβανς

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας έβγαλαν ενέργεια στα μετόπισθεν και απολύτως νομοτελειακά διεύρυναν το προβάδισμά τους άνω των 20 πόντων (35-14 στο 13′). Κάπου εκεί, ήρθε η πρώτη αντίδραση του Άρη, ο οποίος έβαλε τα ελεύθερα σουτ που βρήκε με Πουλιανίτη και Γουίλιαμς στην εξασθενημένη άμυνα του «τριφυλλιού» και πλησίασε και στους 10 πόντους (35-25) «τρέχοντας» σερί 0-11 μέσα σε διάστημα λιγότερου του ενός λεπτού. Μετά το αναγκαίο τάιμ-άουτ του Πρίφτη, ο Νέντοβιτς σκόραρε επτά απανωτούς πόντους, αβγατίζοντας εκ νέου το «πράσινο» προβάδισμα (42-25). Μία σπασμωδική αντίδραση των «κίτρινων» για το 42-31 δεν προβλημάτισε τους γηπεδούχους, οι οποίοι αξιοποίησαν τόσο τα λάθη των φιλοξενούμενων με πόντους στο τρανζίσιον όσο και την κακή τους άμυνα στα πικ εν ρολ με τον Έβανς, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 21 πόντων (54-33).

Ο Άρης τιμώρησε την υποτονική άμυνα του «τριφυλλιού», ο Καββαδάς έγινε παράγοντας

Ο Άρης βρήκε ρυθμό στην τρίτη περίοδο, αποτέλεσμα και της… χαλαρής άμυνας του «τριφυλλιού» και απέτρεψε περαιτέρω «έκρηξη» της διαφοράς. Αρχικά, πάντως, οι «πράσινοι» είχαν ισορροπία στην επίθεση τους και με τον Γουάιτ να δίνει πολύτιμες επιθετικές βοήθειες ξέφυγαν με +21 (65-44). Εντούτοις, οι «κίτρινοι» βρήκαν επιτέλους λύσεις και κοντά στο καλάθι, προεξάρχοντας του Κέλι και κατάφεραν να ροκανίσουν την τιμή της διαφοράς στους  14 πόντους με σερί 0-7 (65-51). Η αντεπίθεσή τους, όμως, δεν είχε συνέχεια, καθώς οι «πράσινοι» διάβασαν εκ νέου τις αδυναμίες της αντίπαλης άμυνας, στοχεύοντας μέσα στο «ζωγραφιστό», όπου ο Καββαδάς με τη δύναμή του και τον όγκο του προσέφερε σκορ από το low post και διατήρησε ακέραιο το προβάδισμα της ομάδας του ως το τέλος της περιόδου (78-65).

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός έδωσε δικαιώματα με αργές επιστροφές στην άμυνα και σχεδόν μηδενική πίεση στους Αμερικανούς του Άρη που είχαν «ζεσταθεί» και η διαφορά μειώθηκε στους επτά πόντους με 7’23” στο ρολόι για το τέλος (83-76). Παρά ταύτα, ο Νέντοβιτς δήλωσε και πάλι «παρών», ενόσω το ματς όδευε στην κρίσιμη καμπή του, δίνοντας την ψυχολογική ώθηση στην ομάδα του για να φτάσει στην κατάκτηση του «ροζ φύλλου», με τους Σαντ-Ρος και Έβανς να δίνουν με τη σειρά τους τη «χαριστική βολή» στους Θεσσαλονικείς και να ανεβάζουν την τιμή της διαφοράς εκ νέου στους 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-12, 54-33, 78-65, 103-83