ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ 91-71: Ο Μίτσιτς έκανε τη διαφορά στο ντέρμπι της Πόλης

Η Φενέρμπαχτσε έπαθε ολικό μπλακ-άουτ στην τέταρτη περίοδο του ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης με την Αναντολού Εφές και η πρωταθλήτρια Ευρώπης έφτασε σε μία θριαμβευτική νίκη με 91-71.

Η Φενέρμπαχτσε έπαθε ολικό μπλακ-άουτ στην τέταρτη περίοδο του ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης με την Αναντολού Εφές και η πρωταθλήτρια Ευρώπης έφτασε σε μία θριαμβευτική νίκη με 91-71, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του τουρκικού πρωταθλήματος.

Ένα ματς το οποίο δεν προμήνυε τέτοια έκβαση έλαβε χώρα την Κυριακή (30/01), με την Εφές να φτάνει σε μία πανηγυρική επικράτηση με 91-71 επί της Φενέρμπαχτσε.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για τρεις περιόδους (66-63 το σκορ στο φινάλε της τρίτης), όμως στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς «έσβησε», η δε ομάδα του Εργκίν Αταμάν πέταγε «φωτιές» και ως εκ τούτου διαμορφώθηκε 25-8 επί μέρους σκορ, το οποίο μετέτρεψε τη νίκη των γηπεδούχων σε θρίαμβο.

Κατόπιν αυτού του αποτελέσματος, η πρωταθλήτρια Ευρώπης βελτίωσε το ρεκόρ της στο 14-4, ενώ τα «κίτρινα καναρίνια» υποχώρησαν στο 14-4, με το… μπρα ντε φερ για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο να συνεχίζεται.

Σε τρομερή εκτελεστικά και οργανωτικά μέρα βρέθηκε ο Βασίλιε Μίτσιτς με 26 πόντους, 5/9 τρίποντα και 7 ασίστ, ενώ οι Ροντρίγκ Μπομπουά και Τίμπορ Πλάις έπαιξαν το δικό τους καταλυτικό ρόλο στην έκβαση του αποτελέσματος με 14 και 13 πόντους αντιστοίχως.

Στην αντίπερα όχθη, οι Πιέρια Χένρι και Μάρκο Γκούντουριτς σημείωσαν από 24 και 21 πόντους αντίστοιχα, ωστόσο δεν είχαν βοήθειες στην επίθεση από τους συμπαίκτες τους και μοιραία δεν αρκούσαν για την ομάδα τους.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 47-41, 66-63, 91-71