ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ – ΜΑΚΑΜΠΙ 78-94: Νάναλι και Γουίλμπεκιν την κράτησαν σε τροχιά οκτάδας

Οι Τζέιμς Νάναλι και Σκότι Γουίλμπεκιν πήραν το… όπλο τους και οδήγησαν τη Μακάμπι σε μία πολύτιμη εκτός έδρας νίκη (94-78) επί της Ζάλγκιρις, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Οι Τζέιμς Νάναλι και Σκότι Γουίλμπεκιν βρέθηκαν στη «ζώνη του λυκόφωτος» και οδήγησαν τη Μακάμπι σε μία πολύτιμη εκτός έδρας νίκη (94-78) επί της Ζάλγκιρις, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Ο αγώνας

Η λιθουανική ομάδα έδειξε διάθεση για πίεση στο ξεκίνημα, κάτι που την κράτησε στην πρωτοπορία στο τετράλεπτο (13-10), με τον Τάιλερ Καβάνο σε ρόλο πολιορκητικού κριού στην επίθεση. Στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου οι περιφερειακοί των φιλοξενούμενων έγιναν περισσότερο παραγωγικοί και το προβάδισμα άλλαξε χέρια, με τους Ισραηλινούς να βρίσκουν αρχικά ένα +5 (15-20) και τελικά να κλείνουν το δεκάλεπτο με ισχνό πλεονέκτημα (19-21).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στη δεύτερη περίοδο, καθότι καμία εξ αυτών δεν κατόρθωσε να επιβληθεί έναντι της άλλης, με την ισορροπία σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες να αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Η Μακάμπι έκανε ένα μικρό «σπριντ» στην αρχή και προηγήθηκε με +5 (19-24), αλλά η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν ακαριαία και επέφερε νέα εναλλαγή στην πρωτοπορία (26-25). Το ίδιο μοτίβο χαρακτήρισε και τα επόμενα λεπτά της περιόδου, η οποία εν τέλει ολοκληρώθηκε με ισοπαλία των δύο αντιπάλων στους 47 πόντους.

Γουίλμπεκιν, Νάναλι και Ζίζιτς «κουβάλησαν» την νταμπλούχο Ισραήλ στην τρίτη περίοδο και η διαφορά πήρε την ανιούσα (55-64), προτού ένα καλό τελευταίο λεπτό των Λιθουανών στο προκαλέσει μία ελαφρά μείωση στους τέσσερις πόντους (60-64). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, επήλθε η ολική κατάρρευση των γηπεδούχων και το «ξέσπασμα» των φιλοξενούμενων, οι οποίοι σταδιακά διεύρυναν το προβάδισμά τους στις παρυφές των δέκα πόντων και στην τελική ευθεία έδωσαν θριαμβευτικές διαστάσεις στη νίκη τους, φέρνοντας τη διαφορά στους 16 πόντους (78-94).

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 47-47, 60-64, 78-94