ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΜΟΝΑΚΟ 83-91: Επιστροφή στη σκληρή πραγματικότητα!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΜΟΝΑΚΟ 83-91: Ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι ανταγωνιστικός, πάλεψε το παιχνίδι με τη Μονακό, αλλά το δίδυμο Τζέιμς – Λι έστησε πάρτι στην τέταρτη περίοδο και θύμισε σε όλους ότι στην Euroleague μετράει πάνω απ’ όλα η… ποιότητα!

Οι «πράσινοι» στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης εμφανίστηκαν αρκετά ανταγωνιστικοί, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 83-91 από την Μονακό στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Euroleague.

Της αμύνης τα παιδιά, «μένουν» από δυνάμεις

Από τον αγώνα με την Μπασκόνια, ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι θέλει να παίξει πολύ πιο σκληρή άμυνα. Ο Δημήτρης Πρίφτης κατάφερε να κρατήσει… ζεστούς τους παίκτες του και εκείνοι δεν τον απογοήτευσαν. Με τους Νέντοβιτς, Γουάιτ και Μέικον να ξεκινούν εξαιρετικά την αναμέτρηση η διαφορά ανέβηκε στην υψηλότερη τιμή της -μέχρι εκείνη την στιγμή- στο +7 (23-16).

Τελικά οι «πράσινοι» έφτασαν και στο +9 (25-16), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +8 (27-19), με την άμυνα να δίνει ρυθμό στην επίθεση της ελληνικής ομάδας.

Ωστόσο, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι Μονεγάσκοι ανέβασαν την απόδοσή τους και άνοιξαν το δεκάλεπτο με ένα σερί 9-0 για να πάρουν τα ηνία στο σκορ με 27-28, με τρίποντο του Ντουέιν Μπέικον.

Μάλιστα, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς δεν έμεινε μόνο σε αυτό το ξέσπασμα, αφού με πέντε σερί πόντους του Μάικ Τζέιμς -με τον Αμερικανό να φτάνει στο 16ο λεπτό του αγώνα τους 12 πόντους- η διαφορά ανέβηκε στους 8 (32-40), ενώ μέχρι 3:15 πριν από το τέλος του ημιχρόνου αυτή έφτασε μέχρι και τους 10 πόντους (35-45), με τρίποντο του Ντουέιν Μπέικον.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού αποσυντονίστηκε πλήρως στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι «πράσινοι»… μάζεψαν κάπως την διαφορά, με το πρώτο μισό του αγώνα να κλείνει στο 42-49.

Η άμυνα τον κράτησε… ζωντανό, η επίθεση του στέρησε τη νίκη

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η Μονακό διατήρησε τον υψηλό ρυθμό που είχε θέσει από το δεύτερο δεκάλεπτο και παράμεινε με ευκολία μπροστά στο σκορ.

Με ένα επιμέορυς 4-10, η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 13 πόντους (46-59) και η Μονακό έδειχνε ικανή να χτίσει ένα σημαντικό προβάδισμα, το οποίο θα την οδηγούσε σε μία άνετη επικράτηση.

Βέβαια, οι Μονεγάσκοι δεν υπολόγιζαν ότι οι «πράσινοι» θα παίξουν και πάλι αυτήν την σκληρή άμυνα που τους κράτησε… ζωντανούς στο πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με μία αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να μειώσει αισθητά την διαφορά, αφού έκανε ένα 11-0 σερί μείωσε στους δύο πόντους (57-59), για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος στους τέσσερις πόντους (61-65).

Με τρίποντο του Χάουαρντ Σαντ-Ρος, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Παναθηναϊκός μείωσε στον ένα πόντο (64-65) και με τον Μποχωρίδη να σημειώνει λίγο αργότερα τους πρώτους πόντους στον αγώνα, οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα (68-67), αλλά όχι για πολύ.

Με ένα σερί 10-0, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς πήρε εκ νέου τα ηνία και με τους Λι – Τζέιμς να σημειώνουν διαδοχικά τρίποντα, η Μονακό έδειχνε να έχει βρει και πάλι τον ρυθμό της.

Ο Μάικ Τζέιμς δεν σταμάτησε να… πυροβολεί το καλάθι του Παναθηναϊκού, καθώς το φιλοδώρησε με 29 πόντους και όλα έδειχναν ότι οι Μονεγάσκοι θα έφταναν σε μία άνετη επικράτηση. Ο Σαντ-Ρος όμως με διαδοχικά τρίποντα στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα έδωσε και πάλι ελπίδα στους γηπεδούχους, καθώς μείωσε στους έξι πόντους (81-87), αλλά η αντίδραση ήρθε αργά.

Τελικά οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ και έφτασαν στην επικράτηση με 83-91. Μετά από αυτήν την ήττα, ο Παναθηναϊκό υποχώρησε στο 5-16, ενώ η Μονακό βελτίωσε το ρεκόρ της σε 11-12.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-49, 61-65, 83-91