ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ - ΜΠΟΥΡΖ 84-77: Νίκησε και συνεχίζει να ελπίζει

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ – ΜΠΟΥΡΖ 84-77: Ο Προμηθέας Πάτρας κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Μπουρζ με 84-77 και σταμάτησε ένα σερί πέντε ηττών στην διοργάνωση.

Με τον Τρέβις Σίμπσον να κάνει αισθητή την παρουσία από τα πρώτα του παιχνίδια, ο Προμηθέας Πάτρας δείχνει να έχει βρει τα πατήματά του, καθώς κατάφερε να επικρατήσει της Μπουρζ σε έναν δύσκολο αγώνα.

Ο Προμηθέας απορρόφησε την πίεση της Μπουρζ

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά τον αγώνα και προηγήθηκαν με 7-0, για να ακολουθήσει η αντίδραση της Μπουρζ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν και να ισοφαρίσουν (12-12) για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 22-19 υπέρ των Πατρινών.

Στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, ο Προμηθέας Πάτρας ανέβασε την απόδοσή του και μπόρεσε να ανεβάσει την διαφορά στους 5 πόντους (29-24). Μέχρι την ανάπαυλα του πρώτου μέρους οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο τελικά να ολοκληρώνεται στο 39-34.

Ρέι, Χαντ, Σίμπσον και Αγραβάνης βγήκαν μπροστά

Η συνέχεια ανήκει σχεδόν αποκλειστικά στον Προμηθέα, καθώς η ομάδα του Ηλία Ζούρου διατήρησε τα ηνία στο σκορ, με την Μπουρζ να προσπαθεί μέχρι το τέλος να διεκδικήσει τη νίκη, αλλά χωρίς επιτυχία.

Με τον Τρέβις Σίμπσον να σημειώνει κρίσιμα σουτ, τον Κέντρικ Ρέι να βγαίνει μπροστά όταν η ομάδα του τον είχε περισσότερο ανάγκη και τον Ντάριο Χαντ να κάνει… ζμπαράλια την ρακέτα της Μπουρζ, ο Προμηθέας έμεινε μπροστά στο σκορ και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +5 (60-55).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να διατηρήσουν τον πολύ καλό ρυθμό που έχτισαν τις προηγούμενες περιόδους και με τους ΣίμπσονΡέι να… πυροβολούν πίσω από την γραμμή του τριπόντου οι Πατρινοί ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στους 8 πόντους (76-68) με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν την τελευταία αντίδρασή τους στην αναμέτρηση, αλλά ήταν ήδη πολύ αργά.

Έτσι, ο Προμηθέας Πάτρας έφτασε στην τελική νίκη με 84-77 και ανέβηκε στο 3-8 και συνεχίζει να ελπίζει στην πρόκριση της επόμενης φάσης.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-34, 60-55, 84-77