ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 86-60: Σάκκος του μποξ (και) στη Βαρκελώνη

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 86-60: Ο Παναθηναϊκός πάλεψε για μία περίοδο, με την Μπαρτσελόνα να τον κάνει… ό,τι θέλει από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα και να φτάνει σε μία πολύ εύκολη νίκη με 86-60, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η άμυνα κράτησε τον Παναθηναϊκό κοντά στο σκορ

Ο Παναθηναϊκός για ακόμα έναν αγώνα στηρίχθηκε σε έναν πολύ μεγάλο βαθμό στην άμυνά του, καθώς η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πίεσε από την αρχή, με την Μπαρτσελόνα να καταλήγει σε κακές προσπάθειες.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, λοιπόν, οι «πράσινοι» βρέθηκαν να προηγούνται με 4-5, αλλά η Μπάρτσα δεν άργησε να βρει ρυθμό και με ένα σερί 6-0, πήρε διαφορά πέντε πόντων (10-5).

Με τους ΚασελάκηΓουάιτ να συνδέονται με το καλάθι των Καταλανών η διαφορά έπεσε στον ένα πόντο (10-9), οι γηπεδούχοι ωστόσο έδειχναν σε καλύτερη κατάσταση από τον Παναθηναϊκό.

Η είσοδος του Γιώργου Παπαγιάννη στο παρκέ του Παλάου Μπλαουγκράνα έδωσε… αέρα στους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη. Μάλιστα, ο Έλληνας σέντερ έκανε άμεσα αισθητή την παρουσία του, καθώς σημείωσε τρία alley-oop καρφώματα στα πρώτα του λεπτά στον αγώνα.

Ο Παπαγιάννης, λοιπόν, δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα αλλά και την επίθεση της Μπαρτσελόνα και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-15 υπέρ των Μπλαουγκράνα.

Έξουμ και Χέιζ-Ντέιβις άλλαξαν την ροή του αγώνα

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός έμοιαζε… κοιμισμένος. Παρά τις προσπάθειες του Τζέρεμι Έβανς να κρατήσει τους γηπεδούχους από το να σκοράρουν πόντους, η Μπαρτσελόνα τελικά βρήκε τον τρόπο να «τρυπήσει» την άμυνα των «πρασίνων».

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βρήκε τα πατήματά της και σιγά σιγά ο Παναθηναϊκός πήρε την… κάτω βόλτα. Με τον Ντάντε Έξουμ να το παίρνει «πατριωτικά» η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα 9-2 επιμέρους με 9 πόντους του Αυστραλού, με την διαφορά σιγά-σιγά να ξεφεύγει από τον έλεγχο των «πρασίνων». Ο Ρόλαντ Σμιτς με κάρφωμα έστειλε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (28-17).

Από αυτό το σημείο και έπειτα η Μπαρτσελόνα δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση από τον Παναθηναϊκό. Αντιθέτως, αύξησε την υπέρ της διαφορά μέσα σε λίγα λεπτά, κάνοντας το 32-21, 41-21, με τρίποντα των Νικ Καλάθη και Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις -ο οποίος ολοκλήρωσε το ημίχρονο σκοράροντας 12 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο- για να κλείσει τελικά το πρώτο μισό της αναμέτρησης στο +20 για τους Καταλανούς (45-25).

Καταλανικός… μονόλογος

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ανήκε εξ ολοκλήρου στην Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί βρήκαν… μπόσικο τον Παναθηναϊκό και δεν έχασαν την ευκαιρία τους. Η διαφορά εκτινάχθηκε στους 26 πόντους (58-32) και όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι έχει ήδη κριθεί.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η διαφορά στην ποιότητα των δύο ομάδων ήταν τεράστια και έτσι η Μπάρτσα με ευκολία διατήρησε τα ηνία στο σκορ και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +21 (63-42).

Στο διαδικαστικό τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι δεν έριξαν τον ρυθμό τους και συνέχισαν να… σφυροκοπούν το καλάθι του Παναθηναϊκού με αλλεπάλληλους πόντους.

Η διαφορά για την Μπαρτσελόνα έφτασε ακόμα και στους 28 πόντους (77-49), με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να μην έχει να δείξει κάτι περισσότερο στο παρκέ του Παλάου Μπλαουγκράνα.

Μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης δεν άλλαξε τίποτα, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μετριάσουν με οποιονδήποτε τρόπο την συντριβή και τους Καταλανούς τελικά να φτάνουν στην άνετη νίκη με 86-60. Μοναδικός που ξεχώρισε -πραγματικά- από τον σημερινό αγώνα για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Νταρίλ Μέικον σημείωσε 10 πόντους, ενώ οι υπόλοιποι παίκτες της ελληνικής ομάδας έμειναν σε πολύ χαμηλά στάνταρ.

Με αυτήν την ήττα οι «πράσινοι» υποχώρησαν στο 5-17, ενώ η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βελτίωσε το δικό της ρεκόρ σε 19-5.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 45-25, 63-42, 86-60