Ρεάλ Μαδρίτης - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 85-64: Υποκλίθηκε στο μεγαλείο της «Βασίλισσας»

Ρεάλ Μαδρίτης – Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 85-64: Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε μία άνετη νίκη επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 85-64, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε μία άνετη νίκη επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 85-64, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Euroleague, με τους Γιαμπουσέλε και Γιούλ να σημειώνουν από 13 πόντους.

Μπορεί στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης να πίεσε και να αιφνιδίασε την Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά άμεσα οι Μαδριλένοιι αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 11-6, με τους Ρώσους να έχουν ακόμα μία απάντηση πριν από το τέλος των πρώτων 10 λεπτών του αγώνα.

Οι δύο ομάδες πήγαν… χέρι-χέρι μέχρι την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, με την Ρεάλ να φαίνεται πως παίρνει μία βραχεία κεφαλή με 23-20, αλλά ο Σεργκέι Καράσεβ ισοφάρισε με ένα buzzer-beater τρίποντο σε 23-23.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν το ίδιο καλή για την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, καθώς η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, σκλήρυνε την άμυνά της και δεχόμενη μόλις 13 πόντους το ημίχρονο έκλεισε στο 45-36.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν την πολύ καλή τους επιθετική και αμυντική λειτουργεία, βάζοντας πολύ δύσκολα στην ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, με τους παίκτες του Καταλανού τεχνικού να δείχνουν… χαμένοι στο παρκέ του WiZink Center.

Η Ζενίτ, λοιπόν, παραδόθηκε από πολύ νωρίς στις… ορέξεις της Ρεάλ Μαδρίτης με την «Βασίλισσα» να αναπτύσσει την διαφορά της και να την φτάνει στους 18 πόντους (69-51) σε ένα γήπεδο που ο Ολυμπιακός πριν λίγες μέρες έβαλε πολύ δύσκολα στην ομάδα του Λάσο.

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Ρεάλ να παραμένει με ευκολία μπροστά στο σκορ και να αυξάνει την υπέρ της διαφορά στους 24 πόντους (83-59) και να παίρνει τη νίκη με 85-64.

Κορυφαίοι για την Ρεάλ ήαν οι Σέρχιο Γιούλ και Γιαμπουσέλε με 13 πόντους έκαστος, ενώ ο Τρέι Τόμπκινς είχε 12 πόντους. Για την Ζενίτ ξεχώρισε ο Άλεξ Πόιθρες με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 45-36, 69-51, 85-64