Νίκη Λευκάδας – Παναθηναϊκός 64-76: Στο... ρελαντί οι «πράσινες»

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας εκτός έδρας επί της Νίκης Λευκάδας (86-75), στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το «ροζ φύλλο αγώνα» χωρίς να… φορτσάρει στη Λευκάδα, κερδίζοντας την τοπική Νίκη, που έδωσε μία μεγάλη μάχη αλλά δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη.

Οι «πράσινες» είχαν σταθερά τα ηνία από το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά δεν μπορούσαν να αποσπαστούν εύκολα στο σκορ, με τη Νίκη να βρίσκει στο πρώτο ημίχρονο τους τρόπους να βάλει πίεση στην ομάδα της κόουτς Καπογιάννη.

Εντούτοις, ακολούθησε ένα «ξέσπασμα» των πρωταθλητριών Ελλάδας στην τρίτη περίοδο, το οποίο τις απομάκρυνε στο σκορ και τις έδωσε το έναυσμα για να φτάσουν στην άνετη νίκη.

Κατόπιν αυτού του αποτελέσματος, ο Παναθηναϊκός βελτίωσε το ρεκόρ του στο 8-1 στην Α1 Γυναικών, ενώ η Νίκη Λευκάδας υποχώρησε στο 2-8.

Πρωταγωνίστριες για της νικήτριες ήταν οι Ριντ (17 πόντοι και 12 ριμπάουντ), Φίτζγκεραλντ (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ) και Χολμς (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα). Από τις ηττημένες ξεχώρισε η Κόφι με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 33-40, 43-58, 64-76

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Λαμπρόπουλος): Κόφι 16, Τυπάλδου, Ντάλα 12(2), Δανφουλάκη Μ., Δανδουλάκη Α., Τζανετάτου, Μακμπράιντ 7(1), Τσαβόνι 6, Γιανγκ 11, Οντουάιρ 12(1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 15, Φίτζγκεραλντ 16(2), Ζιάκα, Σταμάτη 8, Λύμουρα 2, Κωτούλα 6(2), Μπουντούρη 5, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη, Χολμς 15(3), Χατζηνικολάου 2, Κάιζερ 3.