Λάρισα - Παναθηναϊκός 86-90: Νέντοβιτς από... άλλον πλανήτη, τον έσωσε από κάζο!

Λάρισα – Παναθηναϊκός 86-90: Με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να σημειώνει 38 πόντους, ο Παναθηναϊκός δεινοπάθησε αλλά πήυρε τη νίκη στη Λάρισα με 90-86, στον εξ αναβολής αγώνα της 10ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ζώνη και τα τρίποντα πλήγωσαν τον Παναθηναϊκό

Η κακή ημέρα από… το πρωί φαίνεται. Έτσι και στον σημερινό αγώνα από το ξεκίνημα όλα πήγαν στραβά για τον Παναθηναϊκό, καθώς οι άμυνες δεν απέδιδαν και η επίθεση της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη έμεινε πολύ χαμηλά με κακές επιλογές.

Η Λάρισα με μία ζώνη στην άμυνά της, «βραχυκύκλωσε» τον Παναθηναϊκό ο οποίος σκόραρε με το… σταγονόμετρο. Ο Ουσμάν Κρουμπάλι προσέφερε την φάση της αναμέτρησης με ένα τρομερό κάρφωμα μπροστά στον Λευτέρη Μποχωρίδη και οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους και επομένως την διαφορά.

Το 8-12, έγινε 18-14, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 29-16, κάτι που έφερε τον Δημήτρη Πρίφτη εκτός εαυτού, με τον Έλληνα τεχνικό να προσπαθεί να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του… ταρακουνώντας τους παίκτες του.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, έκλεισαν τους χώρους στους «πράσινους» και κατάφεραν να ανεβάσουν την υπέρ τους διαφορά αρχικά στους 14 πόντους (32-18) και στη συνέχεια στους 16 (37-21). Ο Παναθηναϊκός βρήκε αντίδραση και μείωσε το σκορ στους 8 πόντους (43-35), αλλά η Λάρισα έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα στο 50-37.

Μία ομάδα μόνος του ο Νέντοβιτς

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν ο πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό. Κλείνοντας το πρώτο μισό του αγώνα στους 17 πόντους ο Σέρβος κράτησε… ζωντανούς τους «πράσινους» σε πολύ κρίσιμα σημεία, όταν η Λάρισα είχε τον τρόπο να παραμείνει μπροστά στο σκορ.

Κάθε φορά που ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να μειώσει την διαφορά, η Λάρισα είχε την απάντηση με τους Μούντι και Χάντσον να κρατούν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 66-56, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Σέρβος γκαρντ των «πρασίνων» συνέχισε να… πυροβολεί την ομάδα του Φώτη Τακιανού.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου ο Παναθηναϊκός βρήκε γρήγορα τρίποντα, με τους Οκάρο Γουάιτ και Νεμάνια Νέντοβιτς να μειώνουν στους 6 πόντους (68-62). Ο Σέρβος στην συνέχεια με νέο τρίποντο ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους σε 71-71.

Από αυτό το σημείο και έπειτα ο Παναθηναϊκός ανέβασε… στροφές και προηγήθηκε ακόμα και με 6 πόντους (79-85). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με μεγάλο τρίποντο του Μούντι μείωσαν στους 3 πόντους (82-85), αλλά ο Νέντοβιτς έβαλε το κερασάκι στην τούρτα σημειώνοντας ένα τρομερό τρίποντο από τα 10 μέτρα για να το 84-90, με τον Ζάρα να γράφει το τελικό 86-90.

Ο Σέρβος γκαρντ έκανε ρεκόρ καριέρας στο ελληνικό πρωτάθλημα με την φανέλα του Παναθηναϊκού, ενώ έμεινε ένα πόντο μακριά από το ρεκόρ των 39 πόντων που είχε σημειώσει στον αγώνα με την Μακάμπι Τελ Αβίβ στις 22 Δεκεμβρίου του 2020.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 50-37, 66-56, 86-90