Φενέρμπαχτσε - Μπούρσασπορ 99-96: Γλίτωσε το... έμφραγμα με εξαιρετικό Άκπιναρ

Φενέρμπαχτσε – Μπούρσασπορ 99-96: Η Φενέρμπαχτσε δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε την νίκη επί της Μπούρσασπορ με 99-96, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Ισμέτ Άκπινατ, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους με 5/5 τρίποντα.

Μπορεί η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς να ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και να προηγήθηκε με 27-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά η Μπούρσασπορ έκανε την αντεπίθεσή της και κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να οδηγηθεί στα αποδυτήρια στο +1 (47-48).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρμπαχτσε παράμεινε… συνδεδεμένη με το καλάθι των φιλοξενούμενων, με τον Άκπιναρ να είναι αλάνθαστος πίσω από την γραμμή των τριών πόντων.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 73-70, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Εκεί η Φενέρμπαχτσε παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 92-93, βρήκε τρίποντο με τον Άκπιναρ και πέρασε εκ νέου μπροστά με 95-93.

Η Μπούρσασπορ προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ (98-96), αλλά ο Μαχμούτογλου με μία βολή έγραψε το τελικό 99-96, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να σκοράρουν στην τελευταία κατοχή τους.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 47-48, 73-70, 99-96