Μονακό - Γκραβελίν 97-85: Με εξαιρετική τρίτη περίοδο οι Μονεγάσκοι

Μονακό – Γραβελίν 97-85: Η Μονακό μπορεί να δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στην Γκραβελίν, αλλά τελικά έφτασε στην νίκη με 97-85, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Στο πρώτο μισό του αγώνα η Μονακό δεν ήταν καλή, με τους φιλοξενούμενους να μένουν κοντά στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-20) και να κάνουν την ανατροπή και να οδηγούνται στα αποδυτήρια στο +1 (37-38).

Με την έναρξη, ωστόσο, του δεύτερου ημιχρόνου, η Μονακό ανέβασε την απόδοσή της και σημειώνοντας 34 πόντους στο δεκάλεπτο πήρε διαφορά 12 πόντων (71-59) στο τέλος της περιόδου, ενώ η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο και η Μονακό έφτασε στην εύκολη επικράτηση με 97-85.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντόντα Χολ με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Μάικ Τζέιμς είχε 16 πόντους. Επόμενη αναμέτρηση για την Μονακό είναι αυτή με την Ζαλγκίρις Κάουνας (10/2, 21:00) για την 26η αγωνιστική της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 37-38, 71-59, 97-85