Φενέρμπαχτσε – Ρεάλ Μαδρίτης 66-51: Απολαυστική Φενέρ, «στραγγάλισε» τη Ρεάλ!

Η Φενέρμπαχτσε επιδόθηκε σε μία ανεύ προηγουμένου αμυντική παράσταση, κατατροπώνοντας τη Ρεάλ Μαδρίτης (56-45), στο πλαίσιο της εξ αναβολής αναμέτρησης για τη 18η αγωνιστική της EuroLeague.

Τα «κίτρινα καναρίνια» έφτασαν τις πέντε διαδοχικές νίκες στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 12-10, ανεβαίνοντας στη όγδοη θέση της κατάταξης.

Η «βασίλισσα» είδε να μπαίνει τέλος σ’ ένα σερί εννιά νικών που «έτρεχε» πριν από το ματς της Πόλης, αλλά με ρεκόρ 20-4 παραμένει μόνη της στο «ρετιρέ» του βαθμολογικού πίνακα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μάρκο Γκούντουριτς με 12 πόντους, ενώ από τη Ρεάλ, που παρατάχθηκε χωρίς τους Τομά Ερτέλ, Γκάμπριελ Ντεκ, Άνταμ Χάνγκα και Τζέφρι Τέιλορ, «διασώθηκε» ο Έντι Ταβάρες με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Η πρώτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι έπαιξαν «σεμιναριακή» άμυνα και απέκρυψαν όλα τα επιθετικά ατού της «βασίλισσας», μετουσιώνοντας τις αμυντικές τους προσπάθειες στην επίθεση. Η πρωτοπόρος της EuroLeague δεν βρήκε καμία δίοδο προς το αντίπαλο καλάθι και δέχτηκε σερί 17-0 (!), με αποτέλεσμα στο φινάλε της πρώτης περιόδου να βρίσκεται σε μειονεκτική θέση (19-8).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν λίας επιεικώς τραγικό, με τις δύο ομάδες να τα «σπάνε» και να υποπίπτουν εκατέρωθεν σε διαδοχικά λάθη. Φυσικά, αυτό λειτούργησε υπέρ της Φενέρμπαχτσε, που είχε ήδη ένα διψήφιο προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο και διατήρησε αλώβητο στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (27-17).

Θα περίμενε κάποιος η «βασίλισσα» να παρουσιαστεί «μεταμορφωμένη» -προς το καλύτερο, βεβαίως- στο τρίτο δεκάλεπτο. Αντ’ αυτού, έδειξε τις ίδιες ακριβώς παθογένειες στην επίθεση, με αποτέλεσμα να συνεχίσει να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Τα «κίτρινα καναρίνια» δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +18 στο τέλος της τρίτης περιόδου (48-30), με τον Χένρι να… χορεύει όλη την άμυνα των φιλοξενούμενων στην τελευταία κατοχή της περιόδου και να βάζει το κερασάκι στην τούρτα.

Η Ρεάλ έκανε την ύστατη προσπάθεια να μαζέψει το… χάλι στην τέταρτη περίοδο, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν απλά να μειώσει στους 11 πόντους (56-45) και στη συνέχεια να… σιγήσει επιθετικά και να δεχτεί σερί 5-0 (61-45), το οποίο «έσβησε» ουσιαστικά και τις τελευταίες -ελάχιστες- ελπίδες της για ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 27-17, 48-30, 66-51