Αρμάνι Μιλάνο - Μπασκόνια 89-78: Συνεχίζουν τις υψηλές πτήσεις οι Ιταλοί

Αρμάνι Μιλάνο – Μπασκόνια 89-78: Η Αρμάνι Μιλάνο είχε ένα εύκολο βράδυ κόντρα στην Μπασκόνια, καθώς επικράτησε με 89-78, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Euroleague.

Ο αγώνας

Από την αρχή του αγώνα η ομάδα του Έτορε Μεσίνα είχε τον έλεγχο και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά ποτέ από την Μπασκόνια. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-10 για τους Ιταλούς, οι οποίοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας μάλιστα την απόδοσή τους.

Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Αρμάνι να έχει το προβάδισμα με 15 πόντους (40-25) και την ομάδα του Νέβεν Σπάχια να δείχνει ότι δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να ακολουθήσει τους Ιταλούς.

Με πλουραλισμό στην επίθεση και τον Ντεβόν Χολ να ξεχωρίζει (15 π.), η Αρμάνι διατήρησε με ευκολία τα ηνία στο σκορ, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει στο 66-48.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι Βάσκοι παρά το γεγονός ότι δεν τα παράτησαν δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σημαντικά την ιταλική ομάδα.

Με αυτήν τη νίκη η Αρμάνι ανέβηκε στο 17-7 και έμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Επόμενος αγώνας για τους Ιταλούς στην Euroleague είναι αυτός με τον Ολυμπιακό (24/2, 21:45).

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 40-25, 66-48, 89-78