Άλμπα - Ζενίτ 76-67: Οι Ρώσοι έπεσαν πάνω στο «τείχος» του Βερολίνου

Με άμυνα που «τσάκιζε κόκκαλα», η Άλμπα Βερολίνου υπέταξε τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (76-67), στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Η Άλμπα… σόκαρε τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο Βερολίνο, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα. Οι Γερμανοί επικράτησαν με 76-67 των Ρώσων, για την 26η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 8-16 και υποχρεώνοντας την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ στην ένατη ήττα της σε 23 αγώνες, αποκτώντας «συγκάτοικο» τον Ολυμπιακό στην τέταρτη θέση.

Η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν περιόρισε τη Ζενίτ στους 33 πόντους, απλοποίησε το έργο της Άλμπα, η οποία σήκωσε κεφάλι στο σκορ στην τρίτη περίοδο και δεν απειλήθηκε μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Κορυφαίος και μοναδικός διψήφιος των νικητών ο Μάοντο Λο με 15 πόντους, ενώ από τη Ζενίτ πάλεψαν οι Μπίλι Μπάρον και Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, οι οποίοι σημείωσαν από 18 πόντους.

Ο αγώνας

Οι Γερμανοί μπήκαν με συγκέντρωση στο ματς, διαβάζοντας υποδειγματικά όλες τις αδυναμίες της αντίπαλης άμυνας, τις οποίες και τιμώρησαν. Έπειτα από έξι αγωνιστικά λεπτά είχαν «οικοδομήσει» ένα διψήφιο προβάδισμα στο σκορ (16-4) με ολοκληρωτική επιβολή του δικού τους ρυθμού. Η άμυνα των «άλμπατρος» αποδείχτηκε και στα υπόλοιπα λεπτά της πρώτης περιόδου άλυτο πρόβλημα για τους Ρώσους, το φινάλε της οποίας τους βρήκε στο -11 (23-12).

Οι συνετές επιλογές συνεχίστηκαν και στη δεύτερη περίοδο για τους Γερμανούς, με την εικόνα στο σκορ να παραμένει απαράλλαχτη και τους ίδιους να δείχνουν να πατούν γερά στα πόδια τους (29-19 στο 14′). Ως εκείνο το σημείο, όμως, αφού η ρωσική αντεπίθεση στο δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου, που εκφράστηκε με επί μέρους 5-15, έκλεισε την ψαλίδα στο σκορ και οδήγησε τις δύο ομάδες με ισοπαλία στα αποδυτήρια (34-34).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν με σταυθερούς ρυθμούς στο σκορ και στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους όμως να υπερασπίζονται ένα ισχνό προβάδισμα ως το φινάλε (51-48) λόγω της εξαιρετικής τους άμυνας.

Στην τέταρτη περίοδο, ανέλαβε εκ νέου δράση ο Κουμάντζε, ο οποίος αποτέλεσε σταθερά στο παιχνίδι των Γερμανών και αξιόπιστη λύση κοντά στο καλάθι. Με νύχια και με δόντια στην άμυνα, η πρωταθλήτρια Γερμανίας διατηρήθηκε στη πρωτοπορία με μία διαφορά που προσέγγιζε τους 10 πόντους. Το μόνο που κατάφερε η Ζενίτ ήταν να πλησιάσει ως τους πέντε πόντους (65-60), αλλά ο Λάμερς απέκρουσε και την ύστατη αντεπίθεση και με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από ασίστ του Ζούσμαν στο 1’20” έβαλε την υπογραφή του στη γερμανική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 34-34, 51-48, 76-67