ΤΟΥΡΚΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 63-81: Οι καμικάζι του Ρικ ένα βήμα από το θαύμα της πρόκρισης!

Με μια επική ανατροπή στο 2ο ημίχρονο η Εθνική ομάδα κέρδισε την Τουρκία και προκρίθηκε στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά.

Τι Εθνική ομάδα ήταν αυτή! Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο κέρδισε την Τουρκία με 63-81 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά. Η Ελληνική ομάδα είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα στο παιχνίδι αλλά ευτυχώς το καλύτερο το κρατούσε για το τέλος. Μετά από ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο που τα έκανε όλα λάθος, ήταν ασυνήθιστα άστοχη και νευρική κατάφερε να βρίσκεται πίσω στο σκορ μόνο με 7 πόντους. Ήταν δεδομένο ότι στο 2ο ημίχρονο δεν θα μπορούσε να παίξει τόσο άσχημα και μόλις βρήκε ρυθμό και οι 2 χαρισματικοί της γκαρντ μπήκανε ενεργά στο παιχνίδι, άλλαξε όλο το μομέντουμ. Η Εθνική ομάδα με ένα τρομερό 3ο δεκάλεπτο, πήρε τα ηνία του αγώνα και δεν κοίταξε ξανά πίσω αφού δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Πλέον η ελληνική ομάδα έχει μια τεράστια ευκαιρία αύριο εναντίον των Τσέχων, για να πάρει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς αγώνες, κάτι που έμοιαζε έως θαύμα πριν την έναρξη του τουρνουά.

[5]

ΕΦΙΑΛΤΙΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο μπήκαν στον αγώνα με μια ανεξήγητη νευρικότητα που τους στοίχισε στο πρώτο δεκάλεπτο. Παρόλο που βρήκαν τις προϋποθέσεις και βγήκαν ελεύθερα σουτ, το άγχος δεν τους επέτρεψε να σκοράρουν σε εύκολες θεωρητικά προσπάθειες. Μπορούσες να δεις την διστακτικότητα από ένα σημείο και μετά ακόμα και σε σουτ που στα προηγούμενα ματς τα έπαιρναν με… κλειστά μάτια. Αποτέλεσμα η Εθνική ομάδα να κλείσει το δεκάλεπτο με 4/19 σουτ, -14 στο σκορ και αναγκασμένη να κυνηγάει το σκορ με τους Τούρκους να έχουν μπει σε ρόλο οδηγού του αγώνα.

ΠΙΕΣΗ ΣΤΟΥΣ ΓΚΑΡΝΤ

Ένα από τα κλειδιά της υπεροχής των Τούρκων στο πρώτο ημίχρονο ήταν η ασφυκτική πίεση στους δυο χαρισματικούς γκαρντ της Ελλάδας. Ο προπονητής των Τούρκων είχε διαβάσει καλά τον Νικ Καλάθη και είχε αποφασίσει να του κόψει την δημιουργία και να του αφήσει το σκοράρισμα, θεωρώντας ότι δεν μπορεί να χάσει από αυτό. Τελικά στο 2ο ημίχρονο ο Νικ καθάρισε το μυαλό του, πήρε τις σωστές επιλογές και αφού βρήκε ρυθμό διέλυσε το αμυντικό πλάνο των Τούρκων σκοράροντας 18 πόντους και μοιράζοντας 6 ασίστ. Από κοντά και ο Σλούκας που βρήκε ελεύθερα σουτ και ευστόχησε σε κρίσιμα σημεία, ενώ μοίρασε και 9 ασίστ. Πραγματικά ευλογία για μια ομάδα, οι 2 πρωτοκλασάτοι γκαρντ της να δίνουν 15 από τις 18 ασίστ της ομάδας.

ΛΑΡΕΝΤΖΑΚΗΣ Ο ΑΘΟΡΥΒΟΣ ΗΡΩΑΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι έδωσε λύσεις για την ελληνική ομάδα. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο που η Εθνική πελαγοδρομούσε επιθετικά, μπήκε στο γήπεδο και με την τρέλα και τον τσαμπουκά του, την κράτησε στο παιχνίδι, μην αφήνοντας τους Τούρκους να ξεφύγουν στο σκορ. Ο «Λάρι», σκόραρε 14 πόντους σε 18 λεπτά δείχνοντας ότι είναι από τους βασικούς πρωταγωνιστές αυτής της ομάδας.

ΦΡΟΥΡΙΟ Η ΡΑΚΕΤΑ

Πολύ μεγάλο παιχνίδι και από τους βασικούς ψηλούς της Εθνικής ομάδας. Ο Γιώργος Παπαγιάννης και ο Ντίνος Μήτογλου, μετέτρεψαν την ρακέτα της ομάδας σε ένα απροσπέλαστο φρούριο, κερδίζοντας όλες τις μονομαχίες στο ζωγραφιστό. Η Τουρκία που στο τουρνουά πετύχαινε 33 πόντους στην ρακέτα, σκόραρε μόλις 22, ενώ με την καλή τους άμυνα κράτησαν την Εθνική στο κακό πρώτο ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό ότι όταν έπαιζαν στο παρκέ οι Παπαγιάννης και Μήτογλου, η Εθνική κέρδιζε την Τουρκία με 23 και 25 πόντους αντίστοιχα.