Βιλερμπάν - Παναθηναϊκός 63-76: Με υπογραφή και... καρδιοχτύπι Νέντοβιτς!

Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός 63-76: Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στο Αστρομπάλ επί της Βιλερμπάν (63-76), αλλά οι «πράσινοι» ανησυχούν για την κατάσταση του Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος τραυματίστηκε και αποχώρησε από την αναμέτρηση.

Γουάιτ και Παπαγιάννης έδειξαν τον δρόμο

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση, με τον Οκάρο Γουάιτ να κάνει τα… πάντα σε άμυνα και επίθεση. Αρχικά σημείωσε ένα δύσκολο σουτ, στη συνέχεια έπαιξε εξαιρετική άμυνα και με τρίποντο έκανε το 2-5 για τους «πράσινους».

Με τον Αμερικανό να συνεχίζει το κρεσέντο του, το οποίο σταμάτησε στους 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πήρε τη διαφορά (7-14) και ο Γιώργος Παπαγιάννης πήρε την σκυτάλη από τον Γουάιτ.

Με τον Έλληνα σέντερ να δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση, ο Παναθηναϊκό ανέβασε ακόμα περισσότερο την υπέρ του διαφορά και προηγήθηκε ακόμα και με 12 πόντους (7-19), με την περίοδο να κλείνει στο 15-23.

Ο Οσετκόφσκι απάντησε, ο Νέντοβιτς έδειξε ποιος είναι το… αφεντικό

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έδειξε ότι το παιχνίδι μπορεί να γίνει ντέρμπι, αφού ο Ντίλαν Οασετκόφσκι έβαλε εκ νέου την Βιλερμπάν στον αγώνα. Η διαφορά έπεσε στους 3 (20-23 και 24-27), αλλά οι «πράσινοι δεν είχαν όρεξη για… αστεία.

Ο Σέρβος σημείωσε το πρώτο του τρίποντο στον αγώνα για το 24-30, ο Τζέρεμι Έβανς έκανε το 26-32 με ωραίο alley-oop κάρφωμα και ο Στέφαν Γιόβιτς με τρίποντο ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 9 πόντους (26-35).

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Νέντοβιτς ευστόχησε σε δύο ακόμα τρίποντα και έφτασε τους 15 πόντους, ενώ ο Μαντζούκας με δικό του τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά για πρώτη φορά στους 16 πόντους, με την Βιλερμπάν να μοιάζει… κοιμισμένη στο παρκέ του Αστρομπάλ.

Τελικά το πρώτο μισό έκλεισε στο 32-46 και όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός θα έφτανε στη νίκη εύκολα ή δύσκολα, με τον Νέντοβιτς να επιβεβαιώνει ότι βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση.

Ο Γουεμπανιάμα έβαλε και πάλι τους Γάλλους στο παιχνίδι

Ωστόσο, η Βιλερμπάν στο δεύτερο ημίχρονο βγήκε… άλλη ομάδα. Οι γηπεδούχοι με τον Γουεμπανιάμα να κάνει ένα τρομερό δεκάλεπτο, έχοντας 11 πόντους και εξαιρετική παρουσία στο παρκέ, κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά.

Βέβαια, αυτή η μείωση δεν ήρθε απλά, καθώς οι «πράσινοι» για αρκετή ώρα είχαν τις απαντήσεις στα ξεσπάσματα των Γάλλων, κυρίως με τρίποντα. Η απόδοση του Παναθηναϊκού όμως έπεφτε όσο το παιχνίδι έφτανε πιο κοντά στο τέλος του, κάτι που είναι απόλυτα λογικό αν αναλογιστεί κανείς την ενέργεια που έβγαλαν οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη στο πρώτο μισό.

Μάλιστα, ο Οσετκόφσκι με buzzer-beater μείωσε την διαφορά στους 6 πόντους (53-59) στο τέλος της τρίτης περιόδου και έτσι οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στο τέταρτο δεκάλεπτο.

«Καρδιοχτύπι» με Νέντοβιτς, «καθάρισε» ο Γουάιτ

Μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο και με το σκορ στο 57-59, ο Δημήτρης Πρίφτης είδε τον Νεμάνια Νέντοβιτς να τραυματίζεται και έτσι τον απέσυρε για το υπόλοιπο του αγώνα.

Ο Οκάρο Γουάιτ όμως συνέχισε τον εξαιρετικό του παιχνίδι και παίρνοντας από το… χέρι τον Παναθηναϊκό, τον οδήγησε στην τελική επικράτηση, παρά το γεγονός ότι η Βιλερμπάν έφτασε αρκετές φορές κοντά στην ανατροπή.

Ο Αμερικανός με μία ολοκληρωτική εμφάνιση, σημειώνοντας 19 πόντους, έβαλε την υπογραφή του στο τελικό 63-76 και στο πρώτο «διπλό» του Παναθηναϊκού στη Euroleague μετά από έναν χρόνο.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 32-46, 53-59, 63-76