Περιστέρι – Ηρακλής 71-68: Τις εντυπώσεις ο Ηρακλής, την ουσία το Περιστέρι

Ο Ηρακλής παράταχθηκε με σύνθεση ανάγκης οκτώ παικτών στο Περιστέρι, ένεκα των απανωτών αποχωρήσεων παικτών από το ρόστερ του, αλλά με υπερπροσπάθεια κατάφερε να διεκδικήσει ως το φινάλε το «ροζ φύλλο αγώνα» απέναντι στην ομώνυμη ομάδα. Εν τέλει, «λύγισε» στις λεπτομέρειες με 71-68, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Ο αγώνας

Το Περιστέρι ξεκίνησε με 7-0 στο πρώτο λεπτό του αγώνα και έδειξε πρόθεση να ασκήσει πίεση στον Ηρακλή και να τον βάλει από νωρίς σε μειονεκτική θέση. Ο «Γηραιός» σταδιακά ανέβασε την παραγωγικότητά του έχοντας ως βασική επιθετική πηγή τον Χένρι και ελάττωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (13-12). Οι γηπεδούχοι διεύρυναν εκ νέου το εύρος του προβαδίσματός τους χάρη σε τρίποντα των Γκρέι και Κόζι και δίποντο του Χρηστίδη (21-12). Εν συνεχεία, ο Ηρακλής βρήκε λύσεις δια χειρός Σταμάτη, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 25-20.

Το Περιστέρι δεν είχε «αντίδοτο» στη ζώνη

Άμεσα το πενιχρό προβάδισμα των γηπεδούχων εξανεμίστηκε (29-29), καθότι οι Θεσσαλονικείς βρήκαν σκορ κοντά στο καλάθι με συνέπεια. Με την ίδια ακριβώς στόχευση στην επίθεση, εντός του «ζωγραφιστού», αλλά και αποτελεσματική ζώνη στην άμυνα, ο «Γηραιός» έγινε… στενός κορσές στους «κυανοκίτρινους», ώσπου ένα τρίποντο του Γκρέι στο 17’ έφερε -μετά από ώρα- το ματς στις δύο κατοχές (37-33). Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων, όμως, απέτυχε και πάλι να διασπάσει την άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων, όπως επίσης και να περιορίσει τη δράση των ψηλών του Ηρακλή, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί σχεδόν σε ισορροπία (39-37).

Ο Γκίελο ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα το δεύτερο ημίχρονο και έδωσε μία μικρή ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι αποσπάστηκαν με +5 (48-43). Οι δύο ομάδες «κόλλησαν» για αρκετά λεπτά στην επίθεση, κάτι που λειτούργησε προς όφελος του «Γηραιού», ο οποίος δεν άφησε το ματς να ξεφύγει από τον έλεγχό του και κρατήθηκε κοντά στο σκορ. Εντούτοις, απέτυχε να προσπεράσει στις ευκαιρίες που βρήκε και το Περιστέρι με καλό τελευταίο δίλεπτο σε άμυνα και επίθεση στην τρίτη περίοδο ξεμάκρυνε με +10 (56-46), ένα σκορ που σίγουρα δεν ήταν αντιπροσωπευτικό της εικόνας του αγώνα.

Κατάθεση ψυχής από τον «Γηραιό», ο τελευταίος λόγος στους γηπεδούχους

Η αντίδραση των «κυανόλευκων» ήταν ξανά υποδειγματική. Η ομάδα του Μέξα «έχτισε» 0-10 σερί με αιχμή του δόρατος τον Χένρι, ισοφαρίζοντας σε 56-56 στα 7’44” πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα και «ζωντάνεψε» και πάλι το ματς. To «μπρα ντε φερ» συνεχίστηκε προϊούσης της τέταρτης περιόδου, με το διακύβευμα να φορτώνει με άγχος τις δύο ομάδες. Ο Γκάρετ έδωσε το πρώτο προβάδισμα στον Ηρακλή στα 4’20” πριν από το φινάλε (60-62), διαμορφώνοντας μία νέα κατάσταση στο ματς. Ο Γκίελο σημείωσε τρίποντο ψυχολογίας στα 3’06” πριν ακουστεί η τελευταία κόρνα και ο Μωραΐτης με σουτ μέσης απόστασης έβαλε εκ νέου την ομάδα του σε θέση οδηγού (67-64). Δύο βολές του Σταμάτη διαμόρφωσαν το 67-66, αλλά ο Ντολεζάι υπέπεσε σε φτηνό λάθος στο 1’16” χάνοντας την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Πέτεγουεϊ… μιμήθηκε τον παίκτη του Ηρακλή με δικό του φτηνό λάθος στα 1’03”, αλλά ο Ηρακλής έχασε νέα ευκαιρία για να προηγηθεί με τον Χένρι. Εν τέλει, οι Γκρέι και Πέτεγουεϊ έδειξαν ψυχραιμία από τη γραμμή των προσωπικών (71-68), με τον Παπαδάκη στην εκπνοή να χάνει την ευκαιρία από τη μεγάλη άρκτο για να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 39-37, 56-48, 71-68