Απόλλων Πατρών - Κολοσσός 76-80: Αλύγιστοι οι Ροδίτες και στην Πάτρα

Απόλλων Πατρών – Κολοσσός 76-80: Αλύγιστοι οι Ροδίτες και στην Πάτρα, όπου νίκησαν τον Απόλλωνα με 76-80, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο Κολοσσός Ρόδου πήρε ένα σπουδαίο «διπλό» στην Πάτρα επί του Απόλλωνα με 76-80, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League, βελτίωσε το ρεκόρ του σε 9-5 και παρέμεινε σε τροχιά τριάδας.

Πατρινή κυριαρχία στο πρώτο ημίχρονο

Από το ξεκίνημα, το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με τον Απόλλωνα πάντως να παίρνει τα ηνία, νωρίς, με 14-5. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν άμεσα και μπόρεσαν με ένα 10-0 σερί να πάρουν εκείνοι το προβάδισμα με 14-15. Ο Τσιακμάς στα 49” πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου ευστόχησε σε τρίποντο και έτσι οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 18-17.

Η συνέχεια ήταν η ίδια με την ομάδα του Νίκου Βετούλα να διατηρεί τον καλό της ρυθμό και τον Κολοσσό απλά να… τρέχει για να μείνει κοντά στο σκορ. Με τον Τσαλμπούρη να κάνει για ακόμα μία φορά ένα εξαιρετικό παιχνίδι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-36 και όλα έδειχναν ότι στο δεύτερο ημίχρονο αμφότερες θα δώσουν μία σκληρή μάχη για το ροζ φύλλο αγώνα.

Αντέδρασε ο Κολοσσός, απάντησαν Τσαλμπούρης και Μήτρου-Λονγκ

Στην επανάληψη οι Ροδίτες, ωστόσο, μπήκαν με… άλλο αέρα, αυτόν που μέχρι στιγμής τους έχει διατηρήσει στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να προηγήθηκαν με 45-38, αλλά με ένα επιμέρους 2-11, ανέκτησαν τα ηνία στο σκορ (47-49), για να ανεβάσουν στην συνέχεια την υπέρ τους διαφορά και να την φτάσουν στην μεγαλύτερη τιμή της μέχρι εκείνη την στιγμή το +6 (50-56), με τρίποντο του Γουίλιαμς στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στους Ροδίτες το… ροντέο της Πάτρας

Έτσι, οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η ομάδα του Ηλία Καντζούρη θέλησε να… τελειώσει γρήγορα τον αγώνα, αλλά δεν υπολόγισε την εκπληκτική εμφάνιση του Τσαλμπούρη και τον εξαιρετικό Μήτρου-Λονγκ.

Αργά αλλά σταθερά η διαφορά μειώθηκε και τελικά οι δύο ομάδες πάλεψαν στήθος με στήθος μέχρι το τέλος. Με το σκορ στο 74-74, ο Μήτρου-Λονγκ με μία δύσκολη προσπάθεια έκανε το 76-74, για να έρθει ο Μίλερ με κάρφωμα να ισοφαρίσει στα 32” πριν από το φινάλε.

Μάλιστα, ο Μίλερ δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα, καθώς στα 11,8” πριν από το τέλος έβαλε εκ νέου τον Κολοσσό μπροστά με 76-78, με την τελευταία επίθεση να καταλήγει στα χέρια των παικτών του Απόλλωνα. Ωστόσο, ο Δίπλαρος έκανε λάθος, η κατοχή άλλαξε με τους γηπεδούχους να κάνουν αμέσως φάουλ στον Φλόιντ με τον Αμερικανό να ευστοχεί και στις δύο και να σφραγίζει ουσιαστικά τη νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-36, 50-56, 76-80