Βιλερμπάν - Μονακό 87-79: «Λύγισε» τη Μονακό στη δεύτερη παράταση και την προσπέρασε στην κατάταξη

Βιλερμπάν – Μονακό 87-79: «Λύγισε» τους Μονεγάσκους στη δεύτερη παράταση και τους προσπέρασε στην κατάταξη του γαλλικού πρωταθλήματος.

Ένα πραγματικό ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι παρευρισκόμενοι στο «Αστρομπάλ», με τη Βιλερμπάν να κάμπτει την αντίσταση της Μονακό έπειτα από δύο παρατάσεις (87-79), στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η νταμπλούχος Γαλλίας έβγαλε αντίδραση λίγα εικοσιτετράωρα μετά την εντός έδρας ήττα της από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, καταφέρνοντας να επιβληθεί στο ίδιο γήπεδο επί των Μονεγάσκων.

Το ματς δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας ως προς το θέαμα που προσέφεραν οι δύο αντίπαλοι, ωστόσο περιείχε όλα τα «συστατικά» που συνθέτουν ένα πραγματικό ντέρμπι, με το σασπένς να το χαρακτηρίζει. Η Βιλερμπάν ήταν σε πλεονεκτική θέση 90″ πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του ματς, έχοντας ένα μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα έξι πόντων στο σκορ (64-58). Εντούτοις, οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να κρατηθούν… εν ζώη και τελικά να οδηγήσουν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο χάρη σε καλάθι του Άλφα Ντιαλό στην εκπνοή της τέταρτης περιόδου έπειτα από υποδειγματική ασίστ του Μάικ Τζέιμς.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Τζέιμς να χάνει την ευκαιρία στο φινάλε να χαρίσει το «ροζ φύλλο αγώνα» στην ομάδα του. Εν τέλει, η Βιλερμπάν «έτρεξε» ένα επί μέρους 7-0 σερί στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης παράτασης, διαμορφώνοντας το καθοριστικό και μη ανατρέψιμο για τους Μονεγάσκους 79-72.

Κατόπιν αυτού του αποτελέσματος, η Βιλερμπάν βελτίωσε το ρεκόρ της σε 13-6 και αναρριχήθηκε στη 2η θέση της κατάταξης του γαλλικού πρωταθλήματος, ρίχνοντας στην 3η τη Μονακό, η οποία υποχώρησε στο 12-7 ρεκόρ.

Πολυτιμότερος παίκτης από πλευράς νικητών ήταν ο Μάρκος Νάιτ με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ πολύτιμη ήταν επίσης η συμβολή των Κρις Τζόουνς και Μάθιου Στραζέλ, οι οποίοι προσέθεσαν από 19 και 16 πόντους αντιστοίχως.

Από την πλευρά της Μονακό, τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα είχε ο Τζέιμς με 23 πόντους – αλλά με μόλις 8/27 σουτ εντός πεδιάς, με τους Γουίλ Τόμας και Ντονάτας Μοτεγιούνας να τον ακολουθούν σε παραγωγικότητα με 15 και 12 πόντους κατ’ αντιστοιχία.

Τα δεκάλεπτα: 14-7, 25-29, 47-42, 64-64 (κ.δ.), 72-72 (1η παρ.), 87-79 (2η παρ.)