Ουνικάχα Μάλαγα - Ρεάλ Μαδρίτης 91-92: Λύτρωση στο τέλος για την «Βασίλισσα»

Ουνικάχα Μάλαγα – Ρεάλ Μαδρίτης 91-92: Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη επί της Ουνικάχα Μάλαγα με 92-91, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Liga Endesa.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, Ουνικάχα Μάλαγα και Ρεάλ Μαδρίτης πάλεψαν μέχρι τελικής πτώσεως. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-25, με την Ουνικάχα Μάλαγα να ανεβάζει την απόδοσή της στην δεύτερη περίοδο και να παίρνει εκείνη τα ηνία στο σκορ.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 49-47, με την Μάλαγα να δείχνει… άλλη ομάδα μετά από την απόλυση του Φώτη Κατσικάρη και την πρόσληψη του Ίμπον Ναβάρο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε καλύτερα, αλλά το παιχνίδι ήταν «ροντέο». Τελικά η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο στο 65-65 και οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Εκεί, η Ρεάλ ανέβασε την απόδοσή της και μέσα από την καλή της άμυνα μπόρεσε να περάσει μπροστά στο σκορ (65-68) και με ένα επιμέρους 18-8 να πάρει διαφορά 10 πόντων (73-83).

Η Ουνικάχα Μάλαγα, ωστόσο, δεν τα παράτησε και κατάφερε να μειώσει ακόμα και στους 3 πόντους (88-91). Ο Ταβάρες σημείωσε μία βολή στα 3” έκανε το σκορ 88-92, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν τρίποντο με τον Μπαρέιρο για το τελικό 91-92.

Ωστόσο, οι άνθρωποι της Ρεάλ Μαδρίτης ανησυχούν για τον τραυματισμό του Κάρλος Αλοθέν, ο οποίος χτύπησε στο αριστερό γόνατο και υπάρχουν φόβοι για σοβαρή ζημιά.