Παναθηναϊκός – Ηρακλής 70-58: Με το μυαλό στο Final Four του Κυπέλλου

Ο Παναθηναϊκός ήταν άχρωμος, άοσμος και άγευστος απέναντι στον Ηρακλή, αλλά με ένα ντεμαράζ στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να κάμψει τη σθεναρή αντίσταση του λαβωμένου και καταπονημένου «Γηραιού» (70-58), σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Μολονότι παρατάχθηκε με μόλις 9 παίκτες στο παρκέ του ΟΑΚΑ και προερχόταν από ματς υψηλής έντασης στο Περιστέρι ένα 48ωρο νωρίτερα, ο Ηρακλής παρουσίασε την καλύτερη δυνατή εκδοχή του απέναντι στους νταμπλούχους Ελλάδας και ως το 30′ τους είχε σε διαρκή… πίεση.

Εντούτοις, το ποσοτικό -αλλά και ποιοτικό χάσμα ανάμεσα στις δύο ομάδες «μέτρησε» στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου οι «πράσινοι» διαμόρφωσαν ένα επί μέρους σκορ 22-10 και έφτασαν στην 12η νίκη τους σε 13 αναμετρήσεις για την ελληνική λίγκα. Για τον Ηρακλή αυτή ήταν η τέταρτη συναπτή ήττα στο πρωτάθλημα, με το ρεκόρ του να πηγαίνει στο 3-10.

Πολυτιμότερος παίκτης των νικητών ήταν ο Οκάρο Γουάιτ με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ double-double κατέγραψε επίσης ο Τζέρεμι Έβανς με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από πλευράς Ηρακλή ξεχώρισε ο Μπράντον Γκάρετ με 15 πόντους, με τους Μάικ Χένρι και Δημήτρη Σταμάτη να προσθέτουν από 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Σωστό διάβασμα ο Ηρακλής, άστοχο και άνευρο το «τριφύλλι»

Ο Παναθηναϊκός είχε διάθεση από το ξεκίνημα να παίξει με τον Παπαγιάννη μέσω καταστάσεων πικ εν ρολ και να εκμεταλλευτεί το υψομετρικό προβάδισμα του Έλληνα σέντερ έναντι των αντιπάλων του. Ο Ηρακλής γρήγορα προσαρμόστηκε σε αυτό το δεδομένο στην άμυνά του, ενώ στην επίθεση βασίστηκε εξ ολοκλήρου στους περιφερειακούς του, κυρίως στον Χένρι, ο οποίος με 6 γρήγορος πόντους έδωσε προβάδισμα επτά πόντων στην ομάδα του (4-11 στο 4′). Οι «πράσινοι» προσπαθούσαν- εις μάτην- να βρουν συνέπεια στην επίθεση και δοκίμασαν να στοχεύσουν από το low post (πρώτα με Κασελάκη και μετά με Καββαδά). Εντούτοις, η αστοχία τους στα σουτ ήταν παροιμιώδης, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να διατηρήθουν στην πρωτοπορία ως το τέλος της πρώτης περιόδου, διαβάζοντας υποδειγματικά τις αδυναμίες της αντίπαλης άμυνας (12-18).

Ο Γκάρετ τον πλήγωσε, η πίεση τον «γιάτρεψε»

Ο Ηρακλής γύρναγε με υπομονή την μπάλα στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός έδειχνε αδυναμία στο να περιορίσει την κυκλοφορία των «κυανόλευκων» και έτσι η ίδια εικόνα συνεχίστηκε ως τα μέσα της δεύτερης περίοδου, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν παράγοντα Χ στο πρόσωπο του Γκάρετ, ενόσω το «τριφύλλι» έμοιαζε απειλητικό μόνο μέσα από το «ζωγραφιστό» (κατά βάση με τον Κασελάκη) και εξόχως μονοδιάστατο στην επίθεση. Ο Χαριτόπουλος έδωσε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του (21-31 στο 15′) και αυτό μάλλον «αφύπνισε» τους γηπεδούχους, οι οποίοι άσκησαν για πρώτη φορά πίεση στους παίκτες του «Γηραιού» και τους οδήγησαν σε απανωτά λάθη. Ως εκ τούτου, ο Ηρακλής έμεινε χωρίς καλάθι για περισσότερα από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά στο δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου και ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» 9-0 σερί για να κλείσει την ψαλίδα στο σκορ, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 32-35 στο ηλεκτρονικό ταμπλό.

«Πράσινη» ανάκαμψη, χωρίς άλλες δυνάμεις ο Ηρακλής

Η πίεση του παικτών του «τριφυλλιού» προβλημάτισε τους παίκτες του Ηρακλή στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, αλλά το ίδιο ίσχυε και τούμπαλιν. Ο Παναθηναϊκός ήταν σε επιθετικό αδιέξοδο, γεγονός που δεν πέρασε αναξιοποίητο από τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι με τρίποντο του Σταμάτη αποσπάστηκαν και πάλι στο σκορ με +8 (34-42 στο 24′). Η «πράσινη» αντεπίθεση εκφράστηκε και πάλι μέσω της πίεσης στην άμυνα και είχε ως αποτέλεσμα ένα 8-0 σερί και το πρώτο προβάδισμα των γηπεδούχων στο 1’27” πριν από την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (46-44), η οποία έκλεισε με ισοπαλία (48-48) και τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ξεκάθαρο έλλειμμα ενέργειας μετά την υπερπροσπάθεια που είχαν κάνει ως το 30′ και αυτό φάνηκε στο πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου, διάστημα στο οποίο οι «πράσινοι» οικοδόμησαν 10-0 σερί και ξέφυγαν με +10 (58-48). Παρά ταύτα, ο «Γηραιός», με όσες δυνάμεις του είχαν απομείνει, έκανε την ύστατη αντεπίθεση και με γρήγορο 0-7 κατέβασε την τιμή της διαφοράς στους τρεις πόντους (58-55), χωρίς όμως να καταφέρει κάτι περισσότερο στη συνέχεια, με τους «πράσινους», προεξάρχοντος του Γουάιτ, να διαμορφώνουν ένα νέο 10-0 σερί και να δίνουν διαστάσεις στη νίκη τους.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 32-35, 48-48, 70-58