Ολυμπιακός - Λαύριο 101-58: Ένα ημίχρονο βαρεμάρα και άλλο ένα... εξηντάρα

Ολυμπιακός – Λαύριο 101-58: Έκανε το χρέος του και τώρα… θέλει Κύπελλο ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 101-58 του Λαυρίου στην 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League!

Μπορεί για ένα ημίχρονο το Λαύριο να κόντραρε τον Ολυμπιακό αλλά στο δεύτερο οι «ερυθρόλευκοι» δεν πιανόταν, με τους 60 πόντους να οδηγούν στο τελικό 101-58!

Ο Ολυμπιακός είχε κάποιους απρόσμενους πρωταγωνιστές, ένεκα και του rotation που έκανε ο Μπαρτζώκας με το παιχνίδι της Παρασκευής για το Κύπελλο να μένει στο πίσω μέρος του μυαλού. Οι Λούντζης (12 πόντοι) και Λιβιό Ζαν Σαρλ (12 πόντοι, 12 ριμπάουντ) ήταν οι καλύτεροι του Ολυμπιακού, που στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καταιγιστικός, με τη συνεισφορά των Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Φαλ, για να έρθει το τελικό 101-58 απέναντι στο μαχητικό -για ένα ημίχρονο- Λαύριο.

Τα ποσοστά του Λαυρίου και ο Λούντζης

Ο Μπαρτζώκας παρέταξε μία πεντάδα πέραν από τα συνηθισμένα, με τον Σλούκα αναγκαστικά ελέω της απουσίας του Γουόκαπ αλλά και τους ΜακΚίσικ, Λιβιό Ζαν Σαρλ. Ο Γάλλος μάλιστα τον δικαίωσε στο ξεκίνημα, αφού μάζεψε γρήγορα τρία επιθετικά ριμπάουντ και σκόραρε 7 πόντους, με τον Ολυμπιακό να οικοδομεί σταδιακά διαφορές, φτάνοντας έως το 20-13 από το τρίποντο του Λούντζη, λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της 1ης περιόδου.

Η δεύτερη πεντάδα του Ολυμπιακού δεν ανταποκρίθηκε το ίδιο καλά στην επίθεση και το Λαύριο βρήκε τρόπο να περάσει μπροστά. Στην αρχή ήταν ο Αμίνου που τελείωσε φάσεις από χαμηλά στο pick and roll, με τον Μπαρτζώκα να προτρέπει τους παίκτες του να χρησιμοποιήσουν τα φάουλ και έπειτα τα μακρινά σουτ των φιλοξενούμενων. Ο Περσίδης έδωσε το πρώτο προβάδισμα με 28-29 (στο 14′) και έπειτα οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι, με το Λαύριο να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (36-40), αλλά τον Λούντζη να κάνει τρομερή εμφάνιση. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού ήταν διψήφιος από το ημίχρονο με 11 πόντους και στάθηκε απέναντι στο 6/11 του Λαυρίου από το τρίποντο, με το σκορ στο ημίχρονο να μένει στο 41-40.

Έβαλε 60 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μπαρτζώκας επέλεξε να περάσει στο παιχνίδι για πρώτη φορά τον Φαλ. Από το σημείο εκείνο το παιχνίδι πήρε άλλη μορφή, με τον Ολυμπιακό να παίζει σε άλλη ταχύτητα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Ο Παπανικολάου σκόραρε και δύο φορές από την περίμετρο και το 41-40 του ημιχρόνου μετατράπηκε σε 62-44 μετά από 8 λεπτά. Ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη διαμόρφωσε το 70-46, με τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα επιμέρους 29-6 στην 3η περίοδο και ουσιαστικά τα πάντα να τελειώνουν εκεί.

Η επάνοδος του ορεξάτου Λούντζη στην πεντάδα έφερε ξανά τον Ολυμπιακό στο +25 (81-56) πέντε λεπτά πριν το τέλος και τα διαδικαστικά λεπτά που απέμεναν είδαν τους «ερυθρολεύκους» να σκέφτονται το Final-4 του Κυπέλλου, καθώς την Παρασκευή στην Κρήτη υπάρχει ο ημιτελικός με την ΑΕΚ και ο τίτλος είναι στους στόχους των Πειραιωτών. Το κρεσέντο των Ντόρσεϊ και Λαρεντζάκη από την άρκτο των 6,75 έφερε τον Ολυμπιακό στους 101 πόντους, με το Λαύριο να μένει στους 58!